hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size

DÖNERTAŞ SEBİLİ

E-mail Print PDF
“DÖNERTAŞ” YENİDEN HAYAT BULDU

 

İzmir’in yaklaşık 2 yüzyılına tanıklık eden Dönertaş Sebili, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi. İlk kez böyle geniş kapsamlı bir restorasyonla kente kazandırılan Dönertaş Sebili’nin çeşmesinden artık hayat akacak. Sebile ismini veren dönertaş da artık ismine uygun olarak yeniden dönmeye başladı. Yüzyıllar boyunca kendilerine özgü mimarileriyle kentimizi zenginleştiren, yazın kavurucu sıcaklarında bir tas soğuk su içmenin keyfini yaşatan sebiller zamana yenik düşerken, İzmir’de 20. yüzyıl başlarında sayıları 24 adet olan sebillerin sayısı giderek azaldı ve bu özel hatıralardan geriye sadece 4 tane kaldı:  Kemeraltı veya diğer adıyla Sinanzade Sebili, Çakaloğlu Hanı yanında Gaffarzade Sebili, Kestelli'deki Katipoğlu Sebili ve Dönertaş Sebili.

Türlerinin son temsilcileri olan bu sebillerin kent yaşamına döndürülmesi için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dönertaş ve Gaffar-zade Sebilleri’nin restorasyonunu üstlendi. Yapılan restorasyon çalışmalarıyla bu iki sebilin eski fotoğrafların üzerinde soluk bir anı olarak kalmasına engel oldu.

Kentteki tarihsel mimari mirası korumaya büyük önem verdiklerini belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bu tür eserler kentimizin kimliğini oluşturan özel örnekler. Bu duruma seyirci kalamazdık. Elde kalan örneklerin korunmasına yönelik çalışma başlattık. İki sebilimizi restore ederek kente kazandırdık. Emir Sultan Türbesi’nin restorasyonu ile ilgili de proje çalışmalarımız sürüyor. Şehir içinde sayıları artık iyice azalmış olan çeşme, sebil, şadırvan gibi tarihsel su yapılarını onaracağız” diye konuştu.

Read more...
 

Orta Asya İpek Yolu'ndaki Arkeolojik Çalışmalar

E-mail Print PDF

İstanbul Üniversitesi'nin Orta Asya İpek Yolu'ndaki Arkeolojik Çalışmaları Devam Ediyor.

İstanbul Üniversitesi'nin Orta Asya İpek Yolu'ndaki Arkeolojik Çalışmalar

İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Sanat Tarihi Anabilim Dalı ile Özbekistan Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsü'nün Özbekistan'da 2003 yılından itibaren yürüttüğü arkeolojik çalışmalar 2017 yılı eylül ayında da devam etmiştir. Orta Asya'da İpek Yolu üzerinde yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarının başkanlıklarını Doç. Dr. İbrahim Çeşmeli ile Dr. Abdusabir Raimkulov yürütmektedir. Arkeolojik projenin restorasyon ve konservasyon çalışmalarını ise Arş. Gör. Dr. Hande Günözü yürütmektedir. Proje hakkında aşağıdaki linklerden detaylı bilgi alınabilir.

   

What’s driving China’s New Silk Road, and how should the West respond?

E-mail Print PDF

Author: Kadira Pethiyagoda

One Belt, One Road (OBOR) initiative

The Silk Road Summit, covering China’s One Belt, One Road (OBOR) initiative, is as much about celebrating Beijing’s rise as the 2008 Olympics were. For the first time in the history of the Westphalian system, Asian and other non-European heritage countries are not only ascending to central places in the global order, but are refashioning its structure.

Unprecedented in size and scope, China’s infrastructure project promises investments of around $1 trillion (though only $50 billion has been spent so far), covering countries accounting for 60 percent of the world’s population and one-third of global GDP (though this includes critic of the plan, India). All this occurs at a time when Western global leadership is hamstrung by internal rifts. If policymakers are to respond to China’s global thrust, they must understand the factors behind it and reflect on some of the conventional wisdom that has placed the West at a disadvantage in certain respects.

Factors at play

Economic

At its core, OBOR is an economic project that enables China to export its surplus productive capacity. Furthermore, many of the 68 countries involved in the project export the raw materials and energy that China requires. This is important domestically, given China’s cooling economy and increasing inequality. In recent years, the Communist Party’s claim to leadership has come to rest on economic growth. As long as prosperity continues to increase at a sufficient rate, the people will accept some getting richer faster than others.

Read more...
 

TİRE BEDESTENİ (KAPAN HANI)

E-mail Print PDF

Bedesten (Kapan Hanı)

15. yüzyılda Tire ekonomisinin önemli merkezlerinden olan Bedesten (Kapan Hanı), Tire Belediyesi’nin başlatmış olduğu restorasyon çalışmaları ile tekrar faaliyete geçirilecektir. Bedesten yenileme çalışmaları başlatılmıştır.

alt
 

TOKAT MÜZESİ (ARASTALI BEDESTEN) - Tokat

E-mail Print PDF

Cumhuriyet Müzelerinden olan Tokat Müzesi müzecilik faaliyetlerine 1926 yılında Anadolu Selçuklu Dönemine ait bir tıp medresesi olan Gökmedrese binasında başlamıştır. Yıllar içerisinde eser sayısı artmış, depolar yetersiz kalmaya başlamıştır. Depolarda biriken eserlerin daha sağlıklı şartlarda korunması,müzeye kazandırılan yeni eserlerin çağdaş müzecilik anlayışı çerçevesinde sergilenmesi gerekliliği,mevcut binanın restorasyona ihtiyacı olması nedeniyle Tokat Müzesi, Tokat Merkezdeki tarihi Sulusokak’ta bulunan ve bir Osmanlı yapısı olan Arastalı Bedesten'e 3 Mart 2012 tarihinde taşınmıştır.Arastalı Bedesten olarak bilinen yapının ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir.Günümüze gelebilen kalıntılardan ve tarihi kaynaklardan XV.-XVI. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir.

Read more...
 

Gostivar Saat Kulesi

E-mail Print PDF

Gostivar Saat Kulesi

Gostivar Saat Kulesi
Fotoğraf: İsmail Küçükkılınç

 


Gostivar Saat Kulesi Kitabesi

 

İsmail Ağa İbni el-Hâc Yusuf Ağa’nın hüsn-i himmeti binâsına şebîh itdi
Tüvân-ger-i kalbine birden tulû‘ itmişti ânın
Zehî zîbâ binâ ile, esâsın eyleyüb te’yîd

Ve dahî târîhini ol bendesi Arif Ziyâî kim

Hulûs-ı pâk-i zâtından ç'ün-în hayrât binâ itdi
Kılup rengîn ebyâtın binâsına şebîh itdi
O dâmın ibtidâ idüb, âvîzdân-ı yâverî itdi
Mücerred lütf-ı hakkıyla bunu ez-nev binâ itdi

Sene Hicri: 1253; Miladi: 1837/38

Hacı Yusuf Ağa'nın oğlu İsmail Ağa'nın güzel bir bağışıdır bu eser
Hâlis ve pak bir şahsiyet olan bu kişi, hayır olması için bina etti
Onun güçlü kalbine bir gün doğuvermişti, bu fikir birden
O, başlangıçta çatılı inşa etmişti, sonra onun yardımcısı avize ilave etti

Bu güzel ve görkemli bina ile, aslını yeniden meydana çıkardı
Hak'kın lutf-u inayetiyle, bu eseri yeniden inşa etti
Eserin tarih kitabesini de, ben kulu, Ziya oğlu Arif
Lâtif beyitler ile mermer taşa  nakş ettim

Okuyan: Prof. Dr. Mehmet Esat Sarıcaoğlu, Kırıkkale Üniversitesi

Sözlük: Zehi ziba: Güzel ve görkemli; Tuvan: güçlü; Avizdan: Kupola, aydınlık, fener, askılık, avize-dânlık; Ez-nev: yeni
baştan; Ebyat: beyitler;  Şebih: nakşetmek; Rengin: latif; Himmet: bağış; Damın: Çatı.

Ek bilgi: Eski saat kulelerinde günümüzdeki gibi saatlerin "yuvarlak kadranları" bulunmuyordu. Sadece saat başında çan
çalıyordu. Çan çalan bu kulelere saat kulesi adı veriliyordu. Resimde şerefe bölümünde gözüken saat orijinal değildir.
Sonradan konmuştur.

http://www.hunersencan.com/kultur_sanat/uskub_kitabeler/gostivarsaatkulesi.html
 

KIRIM TARİHİNDE İPEK YOLUNA DAYANAN MİRAS

E-mail Print PDF

Doç. Dr. Ranetta Gafarova

ranetta gafarova

Kırım, eski Sovyet ve bugünün Rus coğrafyasında pek çok bölgenin, eyaletin, kentin ve coğrafi yapının ismi gibi; büyük ünlü uyumundan da anlaşılabileceği üzere, Türkçe kökenli bir sözcük. Günümüzde Kırım Yarımadası’nın Feodosiya (Kefe), Eski Kırım (Solhat) gibi belli başlı büyük sahil şehirlerinin hemen hemen hepsinin geçmişi antik döneme dayanmaktadır.

 

 

 

 

Yazının devamı >>>

 

İpek Yolu'nda Keşif

E-mail Print PDF

Arkeologlar İpek Yolu'nun yeni bir güzergahını keşfetti. Bulunan deliller bu güzergahın Tibet'in yüksekliklerinden geçtiğini gösteriyor.

Yeni İpek Yolu

Haberin devamı >>

 

İpek Yolu'nun Yükselişi

E-mail Print PDF

İpek Yolu Bilgi Şöleni - Levent Bayraktar'ın konuşması

Uluslararası İpek Yolu'nun Yükselişi ve Türk Dünyası Bilgi Şöleni Gerçekleştirildi

Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından düzenlenen “Uluslararası İpek Yolu’nun Yükselişi ve Türk Dünyası Bilgi Şöleni” Ankara Milli Kütüphane’de üç paralel salonda yapılan oturumlarla 3-4 Mart 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Programda ayrıca “Üç Gönülden İpek Yolu” adlı fotoğraf sergisinin de açılışı gerçekleştirildi. Sergide Arif Aşçı’nın 1996 yılında Son Kervan projesi kapsamında, Tuna Akçay ve Hamit Yalçın’ın bu Bilgi Şöleni vesilesiyle Orta Anadolu kervansaraylarında çektiği fotoğraflar yer aldı. Serginin Sanat danışmanı Tuna Akçay, kuruatör ise Erdoğan Gümüş’tür.

“İPEK YOLU’NDA BİR ŞEYLER OLUYOR”

Sergi açılışının ardından Bilgi Şöleni’nin açılışına geçildi. Programın açılış konuşmasını Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve İpek Yolu Bilgi Şöleni Koordinatörü Dr. Fahri Atasoy yaptı. Atasoy misafirlere “hoşgeldiniz” dedikten sonra İpek Yolu’nun önemini anlatarak sözlerine devam etti. “İpek Yolu’nda bir şeyler oluyor” diyen Atasoy, neden böyle bir proje yapma gereğini duyduklarını, benzer projelerden örnekler vererek anlattı. Atasoy katkı sunan isimlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

İpek Yolu Bilgi Şöleni - Dr. Fahri Atasoy'un konuşması

Atasoy’un ardından konuşmalarını yapmak üzere kürsüye Vakıflar Genel Müdürlüğü Kültür ve Tescil Dairesi Başkanı Adnan Tüzen geldi. Tüzen Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bu projede ne gibi bir rol oynadığını anlatarak sözlerine başladı. Tüzen İpek Yolu coğrafyasında önemli olan kervansarayların tarihi ve sanatsal olarak önemini anlatarak sözlerine devam etti. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bu gibi çalışmalara her zaman destek olacağını ifade eden Tüzen, çalışmalarından dolayı proje ekibine teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

Read more...
 

YENİ İPEK YOLU

E-mail Print PDF

Terihi İpek Yolu

İPEK YOLU YENİDEN DOĞUYOR

21 Şubat 2016 Pazar

AVRASYA’DA İPEK YOLU ULAŞTIRMA VE TİCARET GÜZERGÂHININ YENİDEN DOĞUŞU

Ataalp PINARER
Avrasya kara kütlesine tek bir güç veya güçler koalisyonu egemen olmamalıdır; bu durumun gerçekleşmesi halinde kara gücü deniz gücünü her zaman mağlup edebilecektir.

Sir Halford Mackinder

AVRASYA’DA TİCARET YOLLARININ DEĞİŞMESİNİN NEDENLERİ VE ETKİLERİ

Türklerin Avrupa’ya geçmesi ve İstanbul’u fethi, Doğu Akdeniz’i bütünüyle kontrol altına alarak Doğu’ya, Hindistan ve Çin’e giden ticaret yollarını ele geçirmesi ve Batı’ya kapatmasının ardından; Avrupalı denizci ülkeler denizden yeni yollar keşfetmek durumunda kaldılar.
500 yıl öncesine kadar Avrasya, devrin küresel ekonomisiyle İpek Yolu olarak bilinen ticaret yolları vasıtasıyla bütünleşmiş durumdaydı. 16. Yüzyıl başlarında kervanlara göre çok daha ucuza mal taşıyan, okyanusa dayanıklı gemilerin Avrupa’da inşa edilmesine bağlı olarak; yeni keşfedilen deniz ulaştırma yollarının yoğun olarak kullanılmaya başlaması ve bölgede ortaya çıkan siyasi kargaşa sonucu İpek Yolu çökünce, devrinin zengin ve gelişmiş bir medeniyeti olan Türkistan, küresel ekonominin merkezi olmaktan uzaklaştı ve kendi kabuğuna çekildi. Ticaret azaldıkça diğer coğrafyalarda ortaya çıkan teknolojik ve entelektüel gelişmelerden de bihaber durumda kaldı ve durgunluk içine gömüldü.
 

ISPARTA - FİRDEVS BEY (PAŞA) BEDESTENİ

E-mail Print PDF

ISPARTA - FİRDEVS BEY (PAŞA) BEDESTENİ

Fotoğraflar: Yılmaz Soyyer (Haziran 2015)
ISPARTA - FİRDEVS BEY (PAŞA) BEDESTENİ

ISPARTA - FİRDEVS BEY (PAŞA) BEDESTENİ

ISPARTA - FİRDEVS BEY (PAŞA) BEDESTENİ

 
 • «
 •  Start 
 •  Prev 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  9 
 •  10 
 •  Next 
 •  End 
 • »


Page 1 of 17


RESTORASYON / KORUMA

ARKEOLOJİ

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

We have 4180 guests online

nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat