hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Haberler GÖBEKLİTEPE UNESCO DÜNYA MİRASLARI GEÇİCİ LİSTESİNE ALINDI

GÖBEKLİTEPE UNESCO DÜNYA MİRASLARI GEÇİCİ LİSTESİNE ALINDI

E-mail Print PDF


Harran Üniversitesi (HRÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Cihat Kürkçüoğlu, Göbeklitepe’nin UNESCO dünya mirasları geçici listesine alınmasına ilişkin, “Göbeklitepe’nin listeye alması sevindirici bir olay, çünkü bu listeye giren yerlerin dünyada ekonomik kaderleri değişiyor” dedi.

Urfa GöbeklitepeYrd. Doç. Dr. Kürkçüoğlu, yaptığı açıklamada, Şanlıurfa’nın Güneydoğusu’ndaki Örencik köyü yakınlarında yer alan Göbeklitepe’de, her yıl Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsünden bir ekip tarafından arkeolojik kazı çalışmalarının yürütüldüğünü belirtti.

Bu çerçevede 1995 yılında başlatılan kazı çalışmalarında, günümüzden 12 bin yıl öncesine ait insanlarının yapmış oldukları tapınak kalıntılarına rastlandığını hatırlatan Kürkçüoğlu, bunların “T şeklinde”, dairesel planlı yapılar olduğunu ifade etti.

Söz konusu kazı alanında çıkan tarihi yapının dünyanın ilk tapınak merkezi olarak kabul edildiğini aktaran Kürkçüoğlu, şunları kaydetti:

Heykel ve taş kabartma sanatına ait dünyadaki ilk örneklerin burada yer alması önemli. Göbeklitepe, tarım tarihi yönünden de önemli bir yer. Çünkü buradaki insanlar yaşadıkları dönemde tarım yapmayı biliyorlardı. Göçebe düzenden avcı ve toplayıcı düzene geçiş dönemi olarak bilinen bu dönemde insanlar tarımla uğraşıyordu.”

 

GÖBEKLİTEPE’NİN ÖNEMİ

Alman Arkeoloji Enstitüsünde görevli Arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt başkanlığında sürdürülen çalışmalarda geçen yıl kazı başkan yardımcısı olarak görev alan Cihat Kürkçüoğlu, “Göbeklitepe’nin listeye alması sevindirici bir olay, çünkü bu listeye giren yerlerin dünyada ekonomik kaderleri değişiyor” dedi.

Bilgi çağında insanların bilhassa turistlerin internetten UNESCO’nun listesine bakarak, burada yer alan merkezleri gezdiğini aktaran Kürkçüoğlu, “Bu listeye giren yerlerin ekonomik yapıları değişmiştir. Şanlıurfa’da bu açıdan önemli kazanımlar elde edecektir. Göbeklitepe, şu anda geçici listeye alındı. Asıl listeye girmesi için bir takım kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Bunların da yerine getirilmesiyle Göbeklitepe’nin önemi daha da artacaktır” şeklinde konuştu.

Urfa Göbeklitepe


GÖBEKLİTEPE

Neolitik döneme ait yerleşim yeri Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın 18 kilometre kuzeydoğusundaki Örencik köyü yakınlarında bulunuyor.

İlk kez 1963 yılında İstanbul ve Chicago üniversitelerinden görevlilerin yüzey araştırmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe’deki kazı çalışmalarını, 1995 yılından bu yana Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ortaklaşa yürütüyor.

Kazı çalışmalarında şimdiye kadar neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü, insan heykeli, dikili taşlar ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi tarihi eserler bulunmuştu.

Her yıl ilk ve sonbahar aylarında iki dönem halinde sürdürülen ve bu dönemde nisan ayında başlatılan arkeolojik çalışmalara, bu yıl henüz başlanmadı.

06.05.2011 Hürriyet

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat