hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Bedestenler KÜTAHYA - GEDİK AHMET PAŞA BEDESTENİ

KÜTAHYA - GEDİK AHMET PAŞA BEDESTENİ

E-mail Print PDF

    Kütahya Bedesteni

Kütahya'da geleneksel Türk el sanatları ürünleriyle altın ve gümüş takı satışı yapılacak olan 16'ncı yüzyıldan kalma iki bedesten, İstanbul'daki Kapalı Çarşı örnek alınarak restore edildi. 

Belediye Başkanı Mustafa İça, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gedik Ahmet Paşa'nın 16'ncı yüzyılda yaptırdığı iki bedestenden büyük olanında önceki yıllarda sebze, kullanılmış beyaz eşya ve mobilya satıldığını bildirdi. 

 Zamanla yıpranıp çökme tehlikesi oluşan bedestenlerle ilgili röleve, restorasyon ve restitüsyon projeleri hazırlattıklarını dile getiren İça, resmi makamlardan alınan onayla başlatılan restorasyon çalışmalarının sona erdiğini söyledi.

İça, Büyük Bedesten'de geleneksel Türk el sanatlarının tanıtılıp satılması amacıyla 20 iş yeri bulunduğunu, Küçük Bedesten'in ise sarraflar çarşısı olarak hizmet vereceğini anlatarsak, şunları kaydetti:

''Büyük Bedesten, ortak kullanım alanında kafeterya, dinlenme yerleri ve şadırvanıyla otantik bir mekan olmasının yanında tarihi dokuyu yansıtacak. Büyük Bedesten'in restorasyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığının maddi katkısıyla yapıldı. Burada mülk sahiplerine herhangi bir külfet getirilmedi. Belediyemizin sağladığı maddi kaynakla restorasyonu tamamlanan 19 bağımsız bölüme sahip küçük bedesten ise kuyumcular çarşısı olarak hizmet verecek. Tarihi dokusuyla İstanbul'daki Kapalı Çarşı gibi işlev görecek olan Büyük ve Küçük Bedesten, kent ekonomisine hareket kazandıracak.''

Küçük Bedesten'in restorasyonuna yönelik yapılan proje, geçen aylarda Tarihi Kentler Birliği'nin düzenlediği ''Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme'' yarışmasında ödüle değer bulunmuştu.

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat