hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Bedestenler ADANA BEDESTENİ

ADANA BEDESTENİ

E-mail Print PDF

Mimari tarzına göre 16. yüzyılda yapıldığı düşünülen Adana Bedesteni, kitabesine ise göre 1267 H. (1850) tarihinde Kel Hasan Paşa tarafından onartılmıştır. Bugün Bedesten içinde yer alan dükkanlar mimari özelliklerini kaybetmiş durumdadır.

Bedesten, çarşı içinde ve Büyük Saat Kulesinin tam karşısında bulunmaktadır. Çevresi yeni yapılmış dükkânlarla kapanmış olan kapalı çarşı, bedesten olarak adlandırılmakta ise de klasik Bedesten mimarisinden çok, arastalara daha uygun bulunmaktadır.

Boyuna uzanan dikdörtgen planı, orta koridor ile üç bölüme ayrılmış olup, orta bölüm yanlara göre daha yüksek olarak inşa edilmiştir. Orta kısmın iki yanında dükkanlar sıralanmakta ve bu dükkanlar orta koridora dikey gelecek şekilde ve beşik tonozla örtülmüştür. Orta kısmın üst örtüsü boydan boya uzanan beşik tonoz halindedir. İki yan duvarında yuvarlak kemerli pencerelerle aydınlanan arastanın biri doğuda, diğeri batıda bulunan iki kapısı vardır. Doğu kapısının sağ kenarı üzerinde silik vaziyette XIX. yüzyılda yapılmış tamiratı gösteren kitabe bulunmaktadır.

Hicri 954 yılına ait vakfıyesinde "Çarşı içerisinde 65 dükkan ve 4 peyke mevcuttur. Bu peykelerin birincisinde pirinç, yağ, bal ve pekmez; ikincisinde un, üçüncüsünde incir ve dördüncüsünde buğday arpa satılmaktadır. Pazar yeri sakinleri için 300 sofa (sergi yeri) ve hayvan alımı satımı için boş arazi vardır. Bunların hepsi sur ile çevrilmiş olup, sekiz kapısı vardır." denmektedir.

Çarşı içinde yer alan dükkanların bir çoğu mimari özellikleri kaybetmiş durumdadır. Adana ticaretinde çarşı ve çevresinin önemli yeri vardır.

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat