hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Bedestenler Manisa'daki Rum Mehmet Paşa Bedesteni Restore Ediliyor

Manisa'daki Rum Mehmet Paşa Bedesteni Restore Ediliyor

E-mail Print PDF


Manisa'da kamulaştırma işlemleri 5 yıl sonra tamamlanan tarihi Rum Mehmet Paşa Bedesteni'nin tarihi çarşı haline getirilmesi için ilk çalışmalar başladı. Çalışmaları yerinde inceleyen Vali Celalettin Güvenç, 2010 yılı içerisinde çalışmaların biteceğini belirterek, Bedesten'in tarihi bir çarşı olacağını söyledi.  

Manisa Rum Mehmet Paşa Bedesteni

Türkiye'de en yüksek kubbeli bedestenlerden birisi olarak bilinen Manisa'daki 5 asırlık tarihî Rum Mehmet Paşa Bedesteni'nin yeniden kullanıma kazandırılması amacıyla başlayan çalışmalarda kamulaştırma işlemleri tamamlandı ve restorasyon çalışmalarına geçildi. Manisa Valisi Celalettin Güvenç, İzmir Vakıflar Bölge Müdürü Muzaffer Ataseven,  İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdinç Karaköse, İl Özel İdare Sekreteri Serdar Bulut ve İl Genel Meclisi İbrahim Onaylı ile birlikte restorasyon çalışmalarını inceledi.

PROJE ONAYLANDI

Yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Manisa Valisi Celalettin Güvenç hazırlanan projelerin kurul onayından geçtiğini söyledi. Vali Celalettin Güvenç, "Uzun süredir, Bedesten'in restorasyonunu tüm Manisa bekliyor. Bu uzun süre boş geçirilmedi. Bütün projeler yapılarak kurul onayından geçirildi. Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz, Genel Müdürlüğümüz, Sayın Bakanımız'la da görüşerek Bedesten'in Vakıflar'a ait olan bölümünün restorasyon ihalesini Vakıflar Bölge Müdürlüğü yapacak. Dış dükkânlarla ilgili özel mülkiyet, bir kısmını kamulaştırdık. Bedelini İl Özel İdare'den ödedik. Restorasyon için Kültür ve Turizm Bakanlığımız dükkan sahiplerine 60 bin TL destekte bulundu. Ancak, bu 60 bin lira restorasyon için yeterli bir para değil. Üzerini tamamlamak için Kültür Bakanlığımız ile görüşmelerimiz sürmekte. Buranın restorasyonuna başlayan firma ile de görüşerek dükkan sahipleri ile beraber, geriye kalan kısmın finansman sorununu çözeceğiz. Bunda da bir problem olmayacak diye düşünüyorum. 230 bin kadar daha ek bir para gerekiyor, onun da pazarlığını yapacağız. Aradaki farkı dükkan sahipleri ile finanse edeceğiz." dedi.

"TARİHİ BİR ÇARŞI OLACAK"

Çalışmaların iyi bir noktaya geldiğine değinen Vali Güvenç, çalışmalar bittiğinde burasının tarihi bir çarşı olacağını belirterek, "17 Ekim günü de sabahleyin burada Sayın Bakan ile beraber, esnaf ve Lokantacılar Odası Başkanımız bir kahvaltı verecek. Müteahhit arkadaş burada olacak. Vakıflar Bölge Müdürü ve Genel Müdürü de burada olacak. Hep beraber Vakıflar ne yapacak, biz İl Özel İdare olarak ne yapacağız, vatandaşlar ne yapacak, gelinen noktanın değerlendirmesini sizlerle paylaşacağız. Hayırlı olsun. Artık çok uzun sürmeden Bedesten'in aslına uygun olarak restore edilip Manisalılar'ın hizmetine sunulacağını düşünüyorum. Bu sevindirici bir gelişme. Restorasyon bittiğinde burası tarihi bir çarşı olacak." diye konuştu.

BEDESTEN'İN TARİHİ

Manisa'da bulunan bedesten, Fatih Sultan Mehmet'in komutanlarından Rum Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kitabesi bulunmadığından yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Bununla beraber Rum Mehmet Paşa'nın yaşadığı dönem ve yapının mimari üslubu dikkate alındığında XV. yüzyılın ortalarında yapıldığı sanılmaktadır. Bedesten dikdörtgen planlı olup, kuzey-güney doğrultusunda uzanmaktadır. Bedestenin uzunluğu 42 m. olup, moloz taş ve tuğladan yapılmıştır. Dört cephesinde birer kapısı olan bedestenin üzeri ahşap bir çatı ile örtülmüştür.

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat