hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Camiler DİYARBAKIR SİLVAN - ULU CAMİ (Selahattin Eyyubi - Meyyafarikin Camii)

DİYARBAKIR SİLVAN - ULU CAMİ (Selahattin Eyyubi - Meyyafarikin Camii)

E-mail Print PDF

 

Silvan (Meyyafarikin) Ulu Camii, Artuklular döneminde yapılmıştır. Selahaddin Eyyubi`ye izafe edilmektedir. Eyyubiler döneminde camiye bazı eklemeler yapılmıştır. "Acem yapısıdır” diyenler de vardır.

Burada, Melikşah`ın İsfahan Mescid-i Cuma'sındaki kubbesi aynı plan şekli ile bir mihrab önü kubbesi olarak değerlendirilmiştir. 13.50 m. çapında kubbe, Gülpayegan Camiindeki gibi mukarnaslı tremplarla yerine oturmuş olup, üç nef boyunca parelel nefleri kesmektedir. Üç taraftan üçer kemerle camiye açılan kubbe, dıştan tamamıyla yapıya hakim olarak kuvvetle belirtilmiştir. Gaznelilerin Leşker-i Bazar Ulu Camiinde iki nefi kesen mihrap önü kubbesi, Melikşah`ın, İsfahan Mescidi Cuma Kubbesi fikri ile birleştirilerek, Anadoluda Türk cami mimarisinin abidevî şekli inanılmaz bir kuvvetle gerçekleştirilmiştir. Silvan Ulu Camii taştan, kubbesi ise tuğladan yapılmıştır. Dıştan kubbenin sekizgen kasnağı ve trompları bellidir. Halen üzerini basık, piramit bir külah örter.

Silvan`da 1031 de bir cami yapıldığı, tarihi kaynaklardan bilinir. 1046 da bunu gören Nasırı Hüsrev`in ancak birkaç kelime ile geçiştirmesi, ilk camiin belirli bir özelliğinin olmadığını gösterir. Diğer bir kaynak “İbn el Azrak”, 547 de kubbenin yapıldığını ve 552 de tamirinin tamamlandığını bildirmektedir. Böylece camiin 1152-1157 arasında beş yıl boyunca, bugünkü şekli ile Necmeddin Alpit tarafından tamamlandığını kabul etmek gerekiyor. Burada Artuklu camilerinin Selçuklu mimarisine dayanan karakteristik plan ve mimari özelliklerinin daha sonra devam eden orijinal üslubu hakim olmuştur.

 

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat