hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Camiler VAN - HÜSREV PAŞA CAMİİ

VAN - HÜSREV PAŞA CAMİİ

E-mail Print PDF

VAN - HÜSREV PAŞA CAMİİ VAN - HÜSREV PAŞA CAMİİ

Hüsrev Paşa Külliyesi, vakfiyesinde bildirildiği gibi cami, medrese, imaret, sibyan mektebi, han, hamam, türbe ve misafirhaneden oluşmaktadır. 1567 yılında Diyarbakır ve Van Beylerbeyliğini yapmış Hüsrev Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. 1915 savaşında büyük bölümü tahrip olan külliyede 1967-83 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kısmi onarımlar yapılmıştır. 1996-2001 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından kazı çalışmaları yapılmıştır.

2006 yılında cami Vakıflar Genel Müdürlüğü Bitlis Bölge Müdürlüğü tarafından Restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Külliyenin merkezinde yer alan cami halk arasında “Hüsreviye” ve “Kurşunlu” adları ile anılmaktadır. 15.00x15.20 m. ölçülerinde olan cami iç mekanı 2m kalınlığındaki duvarlarla tromplar üzerine oturan tek kubbe ile örtülüdür.

Üstleri kubbe ile örtülü beş gözlü son cemaat yeri tamamen yıkılmış durumdadır. Son cemaat bölümünün ortasında yer alan bir kapı ile iç mekana geçiş yapılmaktadır. Kapı üzerindeki Farsça kitabede Hüsrev Paşa ve hattat Yusuf’un adları okunmaktadır. İç mekan duvarlarının zeminden 2 m. yüksekliğe kadar çinilerle kaplı olduğu ve Rus işgali sırasında sökülerek Rusya’daki Leningrad Müzesine götürüldüğü söylenmektedir. 

Kıble duvarının tam ortasında yer alan mihrap kalker taşından inşa edilmiştir. Dekoratif geometrik motiflerle süslenmiş olan mihrap oldukça dikkat çekicidir. Dikdörtgen kuşaklarla çevrili beş kenarlı mihrap nişi, yuvarlak sütuncelere yaslanan üç dilimli kemer ile taçlandırılmıştır.

Caminin kuzeybatı köşesinde yer alan minare kale kaideli, silindirik gövdelidir.Yatay kuşaklar halindeki renkli taş işçiliği minare de kendini gösterir. Minare kaidesinde satrançlı kufi harflerle yazılmış süsleme karakterli kitabeler mevcuttur. Minareye zemin ve çatı seviyesinde iki kapı ile çıkılmaktadır.

VAN - HÜSREV PAŞA CAMİİ

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat