hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

 • Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
Anasayfa Çarşılar
ÇARŞILAR

Konya Bedesten Çarşısı

E-mail Print PDF

Konya’da Mevlana Kültür Vadisi Projesi kapsamındaki çalışmalarda 450 bina ve dükkan restore ediliyor.

 

Konya Bedesten Çarşısı

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Mevlana Kültür Vadisi Projesi kapsamında Tarihi Bedesten’de sürdürdüğü restorasyon çalışması devam ediyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya ticari hayatının merkezi, Romalılar’dan Selçuklular’a, Osmanlı’dan günümüze binlerce yıllık geçmişe sahip tarihi çarşıdaki çalışmalarla “Bedesten”in eski görkemli günlerine döneceğini ifade etti.

“Tarihi Bedesten Çarşısı Sağlıklaştırma ve Dönüşüm Projesi”nin tarihi bölgedeki 2 bin 687 adet dükkan birimini kapsadığını kaydeden Başkan Akyürek, çalışmaların başladığı günden bugüne 900 bağımsız bölümün restore edildiğini, böylece 300 dükkan ve binanın restorasyonunun tamamlanmış olduğunu, 150 tanesinin restorasyonunun ise son aşamada olduğunu dile getirdi.

Kapalı mekan alanı toplamının yaklaşık 180 bin metrekare olan proje kapsamında çok sayıda türbe, sur duvarı, cami, sokak, okul, medrese ve tescilli yapı olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, Tarihi Bedesten’deki çalışmanın dünyada başka bir örneği olmadığını vurguladı. Başkan Akyürek, çalışmanın tamamlanmasıyla ziyaretçi sayısının önemli oranda artacağını, bununla birlikte ticaret hacminin de artarak esnafın cirosunun en az 4 katına çıkacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/Haberler/2-bin-yillik-carsi-restore-ediliyor-_109797.html

 

EDİRNE - ALİ PAŞA ÇARŞISI

E-mail Print PDF

EDİRNE - ALİ PAŞA ÇARŞISI

Çarşı 1561-1565 tarihleri arasında Sadrazam olarak görev Semiz Ali Paşa tarafından Babaeski İlçesinde bulunan eserlerine gelir getirmek üzere Mimar Sinan'a yaptırmıştır.

Yapı 300 m. uzunluğunda tipik arasta çarşıdır. Üzeri beşik tonozla örtülü ve tonoz kemerle takviye edilmiştir. İçte karşılıklı sıralanan kemerli dükkânlar yer almaktadır. Çarşının içinde bugün 100-110 adet dükkân yer almaktadır. Eski tarihlerde çarşının dışında yer alan ahşap dükkânları ile birlikte dükkân sayısı 300 sayısına ulaşmıştır. Çarşının iki ucunda kule ve balıkhane kapısı yer almaktadır. Bu iki kapıdan başka yan sokaklardan girişi sağlayan dört ayrı kapısı daha bulunmaktadır. Çarşının tam ortasında dua yeri bulunmaktadır. Çarşı geçirdiği yangından sonra Vakıflar Genel Müdürlüğünce onarılmıştır.


http://www.vgm.gov.tr/icerikdetay.aspx?Id=115#1

 

ŞANLIURFA - SİPAHİ PAZARI (HALICILAR ÇARŞISI)

E-mail Print PDF


URFA - SİPAHİ PAZARI (HALICILAR ÇARŞISI)Gümrük Hanı'nın batısına bitişik olarak inşa edilmiş, kapalı bir çarşıdır. Gümrük hanı ile aynı tarihte hana gelenlerin hayvanlarının barınması için yaptırılmış olduğu tahmin edilmektedir.

Düzgün kesme taşlardan inşa edilmiş kuzey-güney istikametinde beşik tonozla örtülüdür. Tonozun üzerinde belirli aralıklarla aydınlatma pencereleri bırakılmıştır. Yerden yarım metre yükseklikte karşılıklı dükkânlar yer alır. Dört kapısı vardır, Kazaz Pazarına açılan kapının bir dükkânın bozulmasıyla gerçekleştirildiği 1741 tarihli Rızvan Ahmet Paşa Vakfiyesi’nden anlaşılmaktadır.

1997 yılında Şanlıurfa Valiliğince restore edilen çarşı günümüzde Halıcılar Çarşısı olarak kullanılmaktadır.

 

BURSA'NIN ÇARŞILARI DÜNYAYA ÖRNEK OLDU

E-mail Print PDF

Bursa Koza Han Kapısı

Topkapı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Bursa çarşıları ve Bursa`nın iktisadi düzeni olmasaydı diğer pek çok kent ve ülkede çarşı kavramı olmazdı" dedi.

Osmangazi Belediyesi`nin, Bursa`nın fethinin 682. yıl dönümü dolayısıyla organize ettiği "Osman Gazi`yi Anma ve Bursa`nın Fethi Şenlikleri" kapsamında tarihi Ördekli Hamamı Kültür Merkezi`nde "Bursa`nın Gelişmesi ve Kentsel Planlama Kültürü" sempozyumu düzenlendi.

Sempozyumda Osmanlı İmparatorluğu ve Bursa arasındaki ilişkiye değinen Prof. Dr. Ortaylı, Bursa`nın, imparatorluğun kültürel zenginliğine zenginlik kattığını, kent değerlerinin yok olduğu bir sürece tanık olduğunu belirtti.İmparatorluğun ilerlemesinin maliyetinin bu denli pahalıya mal olmasının manidar olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ortaylı, şöyle konuştu: "Bu şehir, şu an icra ettiğimiz kültürün yaşatılmasıyla, gelecekte hak ettiği yeri alacaktır. Bursa olmazsa imparatorluk olmazdı, imparatorluk olmasa da Bursa olmazdı. Bursa çarşıları ve Bursa`nın iktisadi düzeni olmasaydı, diğer pek çok kent ve ülkede çarşı kavramı olmazdı.

 Bursa, İstanbul`un yapılaşması tamamlanıncaya kadar imparatorluğa başkent olmuştur. Diğer yandan, Bursa sadece Osmanlı tüccarlarının şehri de değildi. Rusya`dan Orta Doğu`ya kadar pek çok ülkeden gelen tüccarların da kentidir."

Read more...
 

İstanbul’un kalbi tarihi çarşılarda atıyor

E-mail Print PDF


KapalıçarşıOsmanlı Devleti döneminde ekonominin kalbi olan Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı günümüzde de aynı önemini ve ihtişamını koruyor. 

Nuruosmaniye, Mercan ve Beyazıt arasında yer alan, 64 cadde ve sokağı, iki bedesteni, 16 hanı, 22 kapısı ve yaklaşık 3600 dükkanı ile 45 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu, dünyanın en eski ve en büyük alışveriş merkezi Kapalıçarşı gün boyunca özellikle yabancı turistlerin ağırlıkta olduğu ortalama 300-500 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Fatih Sultan Mehmed’in inşaatını başlattığı 1461 yılı Kapalıçarşı’nın kuruluş yılı olarak kabul görmekle birlikte asıl büyük çarşı Kanuni Sultan Süleyman tarafından ahşap olarak inşa ettirildi. Çarşının çekirdeğini İç Bedesten (Cevahir Bedesteni) ile Yeni Bedesten (Sandal bedesteni) oluşturuyor.

Geçmişte 20′yi aşkın deprem ve yangın felaketine uğrayan Kapalıçarşı, 1894 depreminden sonra yapılan onarımla bugünkü halini aldı. Çarşı en son 1982 yılında restore edildi.

Meşrutiyet Dönemi’ne kadar lonca sisteminin işlerliğini koruduğu ve her türlü mesleğin usta-çırak ilişkisi ile öğrenildiği çarşıda, Meşrutiyet’ten sonra değişen şartlar sebebiyle lonca sistemi bozuldu ve ticaret zamanın şartlarına göre yeniden yapılandı.

Evliya Çelebi’nin Seyahatname’deki anlatımına göre, 17. yüzyılın ortalarına kadar 4399 dükkan, 2195 oda, 497 tane dolap denilen küçük dükkan, 2 lokanta , 12 hazine dairesi, bir cami, on mescit, bir hamam, 19 çeşme, sekiz tulumbalı kuyu, 24 han, bir mektep ve bir türbenin bulunduğu Kapalıçarşı’nın, 1894 yılındaki depremden sonra yapılan tadilatlarda bazı han ve sokakların çarşı dışına alınması nedeniyle günümüzdeki dükkan ve han sayıları azaldı.

Read more...
 
 • «
 •  Start 
 •  Prev 
 •  1 
 •  2 
 •  Next 
 •  End 
 • »


Page 1 of 2


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat