hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Çarşılar BURSA - Çarşı ve Hanlar Bölgesi Esnafı Platform Kurup Sorunlarına Eğildi

BURSA - Çarşı ve Hanlar Bölgesi Esnafı Platform Kurup Sorunlarına Eğildi

E-mail Print PDF


Çarşı ve Hanlar Bölgesi Esnafı PlatformuBursa
'nın 700 yıllık hanlarının yer aldığı Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi, şehrin merkezi yerlerinde açılan AVM'lere karşı ayakta kalabilmek için yeniden yapılanma sürecine giriyor. Bu amaçla bir platform kurarak bir araya gelen 30'a yakın çarşı yöneticisi, başta çarşı ekonomisinin canlandırılması olmak üzere, tarihi ve kültürel yapının korunması, esnafın eğitilmesi gibi konularda çalışmalara başladı.

Tarihi Emir Han'da basın toplantısı düzenleyen platform üyeleri, yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Platformu Başkanı Doğan Alakoç, bölgenin tarihi yapısı ve kültürel zenginlikleri ile bir cazibe merkezi olduğuna dikkat çekti. Yanlış kullanım, cehalet ve biriken sorunlar karşısındaki duyarsızlık nedeniyle, bölgenin eski işlerliğini kaybettiğini hatırlatan Alakoç, sorunların ortadan kaldırılması için güç birliğinin şart olduğuna kanaat getirdiklerini ve bu amaçla 30'a yakın çarşı yöneticisi olarak harekete geçtiklerini kaydetti. Çarşıda, ekonominin canlandırılması ve tarihi dokunun korunarak ortaya çıkartılması konularının öncelikle hedef olduğunu vurgulayan Alakoç, tabelaların, çarşı giriş çıkışlarının, işaret levhalarının, çevre düzenlemelerinin yapılmasının yanı sıra, tuvaletler, otopark ve esnafın eğitilmesi konularının çözüme kavuşturulacağını ifade etti.

 Alakoç, yapılacakları şöyle sıraladı: "Bölgemizde en önemli sorunların başında otopark sorunu geliyor. Tabela ve yönlendirmelerin yapılması gerekiyor. Mevcut tuvaletler çok yetersiz, yeni ve modern tuvaletler gerekiyor. Çevre düzenlemeleri ve ışıklandırma yapmamız gerekiyor. Tarihi dokunun ön plana çıkartılması şart. Yanlış kullanım ve tahribatların önüne geçmek istiyoruz. Mağazalar, kendi alanlarının dışına taşarak, yaya yürüyüş alanlarını daraltmamalı. Tabela, branda, kablo gibi olumsuz görüntüler ortadan kaldırılmalı. Çarşıdaki çatı sistemlerinin yenilenmesi ve doğal dinlenme alanları oluşturulması gerekiyor. Bölge seyyar satıcılardan temizlenmelidir. Ayrıca bölgede güvenlik de ön plana çıkartılmalıdır."

Bu çalışmaların dışında tranvaylar, ring hatları ve nostaljik otobüslerle Bölgeyi dahada işler hale getirmek istediklerini aktaran Alakoç, Atatürk Cadesi'nden Çarşı'ya inişlerde yürüyen merdivenler kullanılması için uğraş vereceklerini dile getirdi. Alakoç, esnafın da uzman kurumlardan alınacak desteklerle yeniden eğitilerek, sertifakalı esnaf haline getirileceğini sözlerine ekledi.

KAPALI ÇARŞI VE HANLAR BÖLGESİ

Bursa'nın ön önemli tarihi bölgelerinden olan Çarşı ve Hanlar Bölgesi'nde, Emir Han, Koza Han, Pirinç Han, İpek Han, Tuz Han, Balibey Han, Geyve Han, Bedesten ve Kapalı Çarşı gibi içi içe geçmiş tarihi mekanlar bulunuyor. Ulucami'nin yakınında yer alan Emir Han dün olduğu gibi bugün de hem ticaret hem de kent merkezini oluşturma görevini devam ettirmektedir. Ulucami ve Orhan Camii arasında yer alan Koza Han'da ise koza alım merkezlerinin yanı sıra, ipek dükkanları vardır.

Orhan Gazi'nin yaptırdığı ve ilk Bedesten olarak bilinen Emir Han'ın yetersiz kalması üzerine Yıldırım Bayezit tarafından XIV. yy'ın sonunda yapılan 100 dükkânlı Bedesten günümüzde hem Bursa'nın hem de Kapalıçarşı'nın kalbini oluşturmaktadır. Kentin merkezindeki Emir Han, Koza Han, Geyve Han gibi hanların aralarının zaman içinde çatı ile kapatılarak oluşturulan Kapalı Çarşı; daha sonraları Sahaflar, Aktarlar, Yorgancılar, Sandıkçılar, Kuyumcular, Kavukçular, İplikciler, Sipahiler ve Bakırcıların ilave edilmesiyle genişletilmiştir. Geçmişte alışveriş ve ticaretin nabzının attığı Ulucami'nin arka tarafındaki Kapalıçarşı ve Bedesten günümüzde de tüm zenginliği ve canlılığı ile hizmet vermeye devam ediyor.

http://www.haberler.com/carsi-ve-hanlar-bolgesi-esnafi-platform-kurup-haberi/

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat