hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Çarşılar BURSA'NIN ÇARŞILARI DÜNYAYA ÖRNEK OLDU

BURSA'NIN ÇARŞILARI DÜNYAYA ÖRNEK OLDU

E-mail Print PDF

Bursa Koza Han Kapısı

Topkapı Müzesi Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Bursa çarşıları ve Bursa`nın iktisadi düzeni olmasaydı diğer pek çok kent ve ülkede çarşı kavramı olmazdı" dedi.

Osmangazi Belediyesi`nin, Bursa`nın fethinin 682. yıl dönümü dolayısıyla organize ettiği "Osman Gazi`yi Anma ve Bursa`nın Fethi Şenlikleri" kapsamında tarihi Ördekli Hamamı Kültür Merkezi`nde "Bursa`nın Gelişmesi ve Kentsel Planlama Kültürü" sempozyumu düzenlendi.

Sempozyumda Osmanlı İmparatorluğu ve Bursa arasındaki ilişkiye değinen Prof. Dr. Ortaylı, Bursa`nın, imparatorluğun kültürel zenginliğine zenginlik kattığını, kent değerlerinin yok olduğu bir sürece tanık olduğunu belirtti.İmparatorluğun ilerlemesinin maliyetinin bu denli pahalıya mal olmasının manidar olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ortaylı, şöyle konuştu: "Bu şehir, şu an icra ettiğimiz kültürün yaşatılmasıyla, gelecekte hak ettiği yeri alacaktır. Bursa olmazsa imparatorluk olmazdı, imparatorluk olmasa da Bursa olmazdı. Bursa çarşıları ve Bursa`nın iktisadi düzeni olmasaydı, diğer pek çok kent ve ülkede çarşı kavramı olmazdı.

 Bursa, İstanbul`un yapılaşması tamamlanıncaya kadar imparatorluğa başkent olmuştur. Diğer yandan, Bursa sadece Osmanlı tüccarlarının şehri de değildi. Rusya`dan Orta Doğu`ya kadar pek çok ülkeden gelen tüccarların da kentidir."

 Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe de "müze kent Bursa"yı oluşturmak için her türlü kültürel etkinliğin yapılabildiği, ecdat yadigarı yapıları ortaya çıkardıklarını belirtti.  Bu tür çalışmalara devam edeceklerini anlatan Altepe, çalışmalarda kendilerine hem bilimsel hem de sanatsal anlamda destek veren herkese teşekkür etti.

Sempozyumda daha sonra "Antik Çağdan Osmanlı`ya Bursa`nın Gelişmesi", "Planlı Kentleşme Örneği olarak Bursa Külliyeleri" ve "Osmanlı Modernleşme Döneminden 21. yüzyıl Bursa`sına Kentsel Gelişim" başlıklı sunumlar yapıldı.

Bu arada, sempozyuma ev sahipliği yapan tarihi Ördekli Hamamı da restorasyon çalışmalarının ardından kültür merkezi olarak Bursalılara kapılarını açtı.

Bursa Olay, 06.04.2008

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat