hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Çeşmeler EDİRNE - HACI ADİL BEY ÇEŞMESİ

EDİRNE - HACI ADİL BEY ÇEŞMESİ

E-mail Print PDF


Hacı Adil Bey Çeşmesi (Köprübaşı Çeşmesi)Hacı Adil Bey Çeşmesi
; Edirne Meriç Köprüsü’nün bitiminde, Karaağaç yolunun başında bulunan, dönemin Edirne Valisi Hacı Adil Bey`in öncülüğünde ve maddî katkılarıyla 1904 yılında yaptırılmıştır. Meydan çeşmelerinin en güzel örneklerinden biridir. Halk arasında Meriç veya Köprübaşı Çeşmesi olarak bilinir.

Çeşmenin yapıldığı yıllarda Karaağaç Tren İstasyonu`nun bir kolu İstasyon Meydanı denilen Meriç Köprüsü başına ve Hacı Adil Bey Çeşmesi`nin yanına kadar gelmekteydi.

Barok üsluptaki çeşmenin projesini Edirne Evkaf Müdürü Sadrettin Bey ile Dr.Rıfat Osman çizmiştir. Çeşme üzerinde Üsküdarlı Şair Alaaddin’e ait bir beyit bulunuyordu. Ancak bu beyit Karaağaç’ın Yunan işgali sırasında yerinden sökülmüştür. Çeşme üç kademe üzerinde kesme taş ve mermerden dört köşeli olarak yapılmıştır. Batı ve doğu yönündeki sivri kemerli cepheleri rumi ve palmetlerle süslenmiştir. Diğer cepheler sade bezemesiz mermerdir. Çeşmenin dört cephesinde de kitabeler vardır. Çeşmenin üzeri geniş ahşap bir saçakla örtülüdür. Edirne Belediyesi tarafından 2000 yılında onarılmıştır.

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat