hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Haberler GENEL BATIYA DOĞRU AKAN NEHİR - Bir Küresel Uygarlık Hikayesi

BATIYA DOĞRU AKAN NEHİR - Bir Küresel Uygarlık Hikayesi

E-mail Print PDF

BATIYA DOĞRU AKAN NEHİR - Bir Küresel Uygarlık Hikayesi"Sürekliliği bakımından medeniyeti akıp giden bir nehre benzetiyoruz. Kaynağı Ortadoğu olan bu nehir, Rönesans'a kadar Doğu'dan aktı. Ondan sonra ise hep Batı'ya doğruydu. Gelecekte ise nehir, tekrar yatak değiştirip Doğu'ya doğru akacak."

 
Bu sözler Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) Müdürü Prof. Dr. Bekir Karlığa'ya ait. Onun sözünü ettiği nehri Doğu'ya doğru akıtacak olan ise medeniyetin 12 bin yıllık tarihini anlatan 'Batıya Doğru Akan Nehir' belgeseli. Türk ve yabancı 200 civarında bilim, sanat, düşünce ve siyaset adamının görüş ve katkılarının yer aldığı belgesel, medeniyetin başlangıç noktası Ortadoğu coğrafyasını destansı bir bakış açısıyla gözler önüne serecek. 16 ülke ve 200 farklı mekânda çekimleri yapılan belgeselin galası, yarın akşam 18.00'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla İstanbul Kongre Merkezi'nde yapılacak. Başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere UNESCO Genel Direktörü Irina Bukova, eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan, İspanya Başbakanı José Luis Zapatero gibi önde gelen dünya liderleriyle röportajların da yer aldığı belgesel, 21 Eylül'de TRT'de ilk bölümüyle izleyici karşısına çıkacak.

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesindeki Medeniyet Araştırmaları Merkezi'nin (MEDAM) iki yıllık bir çalışma sonucu hazırladığı 'Batıya Doğru Akan Nehir' adlı belgesel Başbakanlık Tanıtma Fonu'nun desteğiyle çekildi. İngiltere'nin en büyük yapım şirketlerinden Lion TV'nin yapımını üstlendiği belgeselin yönetmenliğini 'Kıyamet' (Apocalypse Now), 'Conan The Barbarian' ve 'Rome' gibi dizi ve filmlerin senarist ve yapımcısı John Milius üstlendi. "Medeniyet tarihi hep Batı'nın bakış açısıyla yazıldı." diyen Bekir Karlığa, belgeselin 11 Eylül saldırılarından sonra dünyaya yayılan Doğu ve İslam muhalefetine karşı, insanlığı daha dengeli bir bakış açısıyla buluşturmak için hayata geçirildiğini söylüyor. Her biri 45 dakikalık 20 bölümden oluşan belgeselin kısa versiyonu da 60'ar dakikalık 7 bölümden oluşuyor. 

 Batıya Doğru Akan Nehir Lansman 01

Batıya Doğru Akan Nehir Lansman 02

Batıya Doğru Akan Nehir Lansman 03

Lansmandan Fotoğraflar 


EKİP 

PROF. DR. BEKİR KARLIĞA (Proje Müellifi)

JOHN MILIUS (Yürütücü Yapımcı)

Senarist, film yönetmeni ve yapımcısı olan John Milius (11 Nisan 1944 St. Louis – Missouri) Güney Kalifornia Üniversitesi’nde Sinema ve Televisyon bölümünde okurken 1967’de bir öğrenci filmi yarışmasına katılarak ilk filmi I’m So Bored ile birinciliği kazanmış ve film kariyerine bu vesileyle başlamıştır. Milius’un ortaklaşa yazdığı ve yönettiği filmler arasında Apocalypse Now (Kıyamet), The Hunt for Red October, Big Wednesday, Dillinger ve The Wind and the Lion gibi eserler bulunmaktadır. 1984 yılında yönettiği ve çok tartışılan Red Dawn filmi ise ABD’nin Sovyetler Birliği tarafından istilasını konu etmektedir. Yönettiği Conan the Barbarian ile döneminin başarılı gişe filmleri arasında yer almış ve o dönemde az tanılan aktör ve vücut geliştirmeci Arnold Schwarzenegger’i bir star haline getirmiştir. Milius aynı zamanda, Jaws filmindeki USS Indianapolis monologunu yazdı, Saving Pirate Ryan’ın açılış ve bitiş sahnelerindeki asker mezarlığı sahnelerini Spielberg’e tavsiye etti ve “Make my day” ve “Do you feel lucky?” gibi Dirty Harry filmindeki replikleri kaleme aldı. Ayrıca, The Big Lebowski filmindeki Walter Sobchak karakteri (John Goodman) John Milius’dan esinlenerek yazılmıştır. Çok sayıda önemli filme ve senaryoya imza atan Milius’un yarattığı, yazdığı ve yapımcılığını üstlendiği Rome dizisi farklı dallarda birçok Emmy ödülü kazandı ve Altın Küre’ye aday gösterildi. Yayımlandığı 2006 – 2007 sezonunda HBO kanalının en başarılı yapımlarından biri oldu.

RICHARD BRADLEY (Yapımcı)

Richard Bradley iki kez Emmy ödülü kazanmış bir yönetmen olup, Lion Television’un kurucuları arasındadır ve yaratıcı önderliği altında tarih programları alanında dünyanın belli başlı yapım ekiplerini bir araya getirmiştir. Lion ekibi, tarih programlarının kalitesi ve kapsamı açısından uluslararası bir üne sahiptir. Geniş kapsamlı dramatizasyon, bilgisayar ürünü görüntüler (CGI), sunucu liderliğinde tarih programları ve arşiv gibi belli başlı bütün alanlarda faaliyet göstermiştir. Lion özellikle dünya tarihi alanında çok güçlüdür ve Klasik Çağ, Çin, Mısır ve Roma tarihi, Rönesans ve Haçlı Seferleri ve evrim tarihi gibi apayrı konularda uluslararası başarı kazanan diziler gerçekleştirmiştir. Bradley bu alandaki belli başlı tüm yayıncılarla çalışmış olup, başarılı ve karmaşık yapımların gerçekleştirilmesinde yılların deneyimine sahiptir. Cambridge Üniversitesi’nde Tarih Bölümü’nden yüksek akademik başarıyla mezun olan Bradley, Tarih alanında Gladstone Ödülü’nü kazanmıştır. Bradley Lion Television’u kurmadan önce 12 yıl BBC’de çalışmıştır.

BILL LOCKE (Yapımcı)

Lion Television’un Tarih ve Özel Projeler Başkanıdır. Cambridge Üniversitesi’nde hukuk alanında eğitim alan Locke, kısa bir süre avukat olarak çalıştıktan sonra BBC’ye katılıp, aralarında öncü çocuk programı Blue Peter dahil olmak üzere çeşitli programlar üzerinde çalıştı ve BBC’nin arkeoloji programı Meet the Ancestors’un dizi yapımcısı olarak görev aldı. Locke’un Lion Television’da gerçekleştirdiği programlar arasında African School, Chinese School ve en son olarak da, ekibin bütün bu yıl boyunca Şam’da çekimlerini gerçekleştirdiği Syrian School vardır. Tarih programları arasında da The Secrets of the Forbidden City, Weapons that Made Britain, Helen of Troy and From Ape to Man vardır.

BETTANY HUGHES (Ortak Yapımcı ve Uzman Danışman)

Bettany Hughes dünyanın belli başlı televizyon tarihçilerinden biridir. Oxford Üniversitesi’nden mezun olan Hughes’un çalışmaları İngiltere’de BBC ve C4, Amerika’da PBS, Discovery, History Channel ve National Geographic, Avustralya’da ABC ve Orta Doğu’da El Cezire dahil olmak üzere dünyanın dört bir tarafından yayınlanmıştır. Hughes’un gerçekleştirdiği programlar arasında The Moors, The Spartans, Athens: the Truth about Democracy, Helen of Troy, The Minotaur’s Island ve The History of the Bible vardır. BBC Radyo’ya sık sık katkıda bulunan Hughes İngiltere’de Klasiklerin eğitimi alanındaki başlıca dernek olan JACT’ın da başkanıdır. King’s College’de Araştırma Görevlisi olan Hughes çok takdir toplayan Helen of Troy kitabının yazarıdır ve yakın zamanda Socrates kitabı yayınlanacaktır.

NIC YOUNG (Yönetmen)

Nic Young televizyonda tarih programları alanında çalışan en yetenekli yönetmenlerden biridir. From Ape to Man programının yazarı olarak bir Emmy sahibi olan Young, İletişim alanında saygın Ulusal Bilim Derneği’nin ödülünü de kazanmıştır. Yönetmenliğini üstlendiği geniş kapsamlı tarih programları arasında The First Emperor: the Man who Made China (Discovery, TF1, C4), The Great Wall (Discovery, C4, France 5), South Africa Atlas (Discovery), Galileo, Kristallnacht ve Days that Shook the World dizisi için Christmas Truce (BBC, The History Channel) programının yanı sıra son zamanlarda BBC için gerçekleştirdiği Britain from Above ile C4 için On Tour with the Queen vardır. Young geniş kapsamlı projelerin ve karmaşık mekânlarda gerçekleştirilen çalışmaların üstesinden büyük bir ustalıkla gelmektedir.

JUSTIN POLLARD (Senarist)

Justin Pollard hem televizyon, hem de Hollywood ve uluslararası uzun metrajlı film alanında tarihçi, yazar ve tarih danışmanı olarak çalışmaktadır. Cambridge Üniversitesi’nde Arkeoloji ve Antropoloji Bölümü’nden mezun olan Pollard dokuz kitap yazmıştır; bunların arasında, büyük saygı gören Alexandria kitabı, History Today, BBC History Magazine ve Idler gibi dergiler için makaleler vardır. Pollard ayrıca BBC’nin entelektüel panel tartışması IQ’nun yazarları arasındadır ve uzun metrajlı film alanında senaryo ve tarih konusunda danışmanlık sunar. Pollard’ın katkıda bulunduğu filmler arasında Shekhar Kapur’un ‘Elizabeth’, Joe Wright’ın ‘Atonement’, Tim Burton’ın ‘Alice in Wonderland’ ve Alejandro Amenabar’ın son filmi, Rachel Weisz’ın başrol oynadığı Agora vardır. Televizyonda drama alanında da Showtime/BBC dizisi The Tudors için tarih danışmanı olarak rol almaktadır.

YAPI

ULUSLARARASI VERSİYON

BİR – İKİ NEHİR ARASI

İKİ – İBRAHİM’İN MİRASI

ÜÇ – ÇÖLDE DOĞAN GÜÇ

DÖRT – OSMAN’IN RÜYASI

BEŞ – NEHRİN GERİ AKIŞI

ALTI – PAX OTTOMANICA

YEDİ – NEHİR AKMAYA DEVAM EDİYOR 

TÜRKÇE VERSİYONU

BİR – İKİ NEHİR ARASI

İKİ – BAŞLANGIÇTA…

ÜÇ – İBRAHİM’İN MİRASI

DÖRT – İSKENDER’İN HAYALİ

BEŞ – ÇÖLDE DOĞAN BİR GÜÇ

ALTI – ALTIN ÇAĞ

YEDİ – BİN YILLIK YOLCULUK

SEKİZ – OSMAN’IN RÜYASI

DOKUZ – NEHRİN GERİ AKIŞI

ON – İKİ DÜNYANIN KARŞI KARŞIYA GELMESİ

ON BİR – PAX OTTOMANICA

ON İKİ – GÜNEŞİN PARLADIĞI YER

ON ÜÇ – NEHİR AKMAYA DEVAM EDİYOR

Kaynaklar:

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1180217&title=medeniyetin-12-bin-yillik-tarihi-bu-belgeselde

http://www.medam.org.tr/projeler/index/id/7

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat