hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Haberler GENEL PARİS'TE BİZANS'TAN İSTANBUL'A SERGİSİ

PARİS'TE BİZANS'TAN İSTANBUL'A SERGİSİ

E-mail Print PDF


"İKİ KITANIN LİMANI"


İki Kıtanın Limanı: İstanbul

Paris'in en prestijli sergi mekânlarından Grand Palais'de yapılan sergi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin gerçekleştirdikleri ziyaretle resmen açıldı. Sergi, Fransa'da 1 Temmuz 2009 - 31 Mart 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen Türkiye Mevsimi etkinlikleri kapsamında yapılıyor. Organizasyon, Türkiye ve Fransa'nın Dışişleri ve Kültür Bakanlıkları'nın himayesinde, İKSV ve Culturesfrance'ın işbirliğiyle düzenleniyor.

"Bizans'tan İstanbul'a: iki kıtanın limanı" başlıklı sergi Fransa Ulusal Müzeler Birliği ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle gerçekleştiriliyor. Türkiye Mevsimi Sergiler Direktörü ve Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer'in küratörlüğünde düzenlenen sergi, İstanbul'un sekiz bin yıllık tarihine tanıklık ediyor.

25 Ocak 2010 tarihine kadar açık kalacak sergi, Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Türk ve İslam Eserleri ve Ayasofya Müzelerinin yanı sıra, Louvre Müzesi, Fransa Ulusal Kütüphanesi gibi Fransız kurumları ile, önde gelen Avrupa müzelerinin koleksiyonlarından seçilen dikilitaş, el yazmaları, gravürler, elbiseler, günlük mutfak gereçleri, kitaplar ve ikonlardan oluşan 500'den fazla eseri bir araya getiriyor.


Bizans'dan İstanbul'a Sergisi

İstanbul'da metro istasyonunun inşaatı sırasında Yenikapı'da bulunan Theodosus limanına da özel bir yer ayıracak sergi, İstanbul'un başkent olduğu en görkemli dönemlere kronolojik olarak ışık tutacak. 

Serginin küratörü Dr. Nazan Ölçer, serginin katalogunda yer alan önsözünde, "İstanbul'u bir serginin kahramanı yapmaya kalkışırken, bunun zor bir proje olacağını bilerek işe koyulduk. Sergide, bu zengin geçmişi ve kenti oluşturan kalabalık cemaat yapısını en iyi yansıtan bulguları göstermeyi tercih ettik. Kentin eşsiz mozaiğini bir nebze anlaşılır kılmaya çalıştık. Amacımız, yalnızca Roma, Bizans ve Osmanlı tarihini anlatmak olamazdı. Kentin uzun geçmişinde onu biçimleyen, yapılandırıp günümüze ulaştırırken sivrilen şahsiyetleri ve evrelerini de sergiye taşımak istedik." diyor.

Fransa'da Türkiye Mevsimi güncel ve klasik müzik, sahne sanatları, edebiyat, güncel sanat, sinema, tiyatro, dans, gastronomi, spor eğitim, tasarım ve moda gibi farklı disiplinlerdeki etkinliklerle 31 Mart 2010 tarihine kadar devam edecek.
(cha)

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat