hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa İpek Yolu İpek Yolu Yolculuğu: Modern Dünyaya Giden Tarihi Patika

İpek Yolu Yolculuğu: Modern Dünyaya Giden Tarihi Patika

E-mail Print PDF


İpek Yolu sergisiTarihin en eski ticaret yollarından birinde, efsanevi İpek Yolu üzerinde bir serüvene hazır olun. New York'ta, American Museum of Natural History'de düzenlenen sergi sizleri M.Ö. 600 ve 1200 yılları arasında Asya ve Orta Doğu'nun antik şehirlerinde tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

İsmini dünyanın dört bir yanından tüccarları kendisine çeken doğal dokumadan alan İpek Yolu, Çin'in uzak köşelerinden başlıyor ve Orta Asya ve Orta Doğu'nun kadim şehir ve imparatorlukları üzerinden geçerek dünyanın ticaret merkezlerine uzanıyordu. American Museum of Natural History'de düzenlenen "İpek Yolu Yolculuğu: Modern Dünyaya Giden Tarihi Patika" adlı sergi insanlık tarihinin en çok bilinen ticaret yolunu görsel şovlar, sesler, yapay dokular ve ilgi çekici interaktif uygulamalarla çok boyutlu bir gerçeklikle günümüze taşıyor. Ziyaretçileri eski dünyanın 4 antik şehrinde yolculuğa çıkaran sergi, Tang Hanedanlığı sırasında Çin'in başkenti olan Şian'dan başkayarak, bir vaha ve ticaret merkezi olan antik Uygur şehri Turfan'a, oradan zengin tüccarların durağı ve büyük Asya hükümdarı Timur'un şehri Semerkant'a uzanıyor ve çağın kozmopolit ticaret ve kültür merkezi olan Bağdat'ta son buluyor.

İpek Yolu sergisi

 
Gerçek boyutlarına uygun biçimde dizayn edilmiş 3 boyutlu modeller, ilgi çekici videolar ve çeşitli aktivitelerle yeniden yaratılan ticaret rotasına tarihten bir pencere açan sergide, ipek yolu üzerinde seyahat eden farklı kültür ve milletlerden insanların oluşturduğu kozmopolit yapının yüzyıllar boyunca etkisini koruyarak günümüze yansıyan etkilerini müşahede edeceksiniz. Sizlere küreselleşme ve çok kültürlülük gibi konulara yeni bir bakış açısı kazandıracak bu heyecan verici sergide, bilginin çöllerin yakıcı kumları ve karlı dağların etekleri üzerindeki 4600 mil uzunluğundaki patika üzerinden taşınmasına şahitlik edeceksiniz.

 


İpek Yolu: Antik Çağların İnterneti

American Museum of Natural History Müdürü Ellen V. Futter sergi ile ilgili olarak, "İpek yolu yüzyıllar boyunca, Asya ve Akdeniz arasında bir köprü görevi görmüş ve ticari mallar, kültür, din ve teknolojinin paylaşıldığı bir buluşma noktası olmuştur. Bu sergiyle insanları antik çağların interneti olarak tanımlayabileceğimiz bir kültür patikası üzerinde harika bir yolculuğa çıkmaya davet ediyoruz. Ziyaretçiler göz alıcı manzaralar arasında baharat çeşitlerini koklayacak, ipek mucizesine tanık olacak ve Asya ve Orta Doğu'nun kadim medeniyetlerinin hikayelerini dinleyecekler," dedi.

Serginin sponsorluğunu üstlenen MetLife Derneği Başkanı ve CEO'su Dennis White, "Ünlü İpek Yolu'na özgün bir perspektif sağlayan bu benzersiz etkinliğe sponsorluk etmekten gurur duyuyoruz," diye konuştu.

Serginin başlangıcında çocuklar sergide gezdikleri her temsili şehirde üzerleri ironik sembollerle damgalanacak pasaportlar alacaklar. Her yaştan ziyaretçiye hitap eden sergide, ziyaretçiler temsili Turfan şehrinde bütün detaylarıyla yeniden inşa edilen bir gece pazarında dolaşarak, baharat kokuları arasında lüks materyalleri ve değerli taşları; 3 deveden oluşan bir kervanın çöl yolculuğunu; 2 feet uzunluğunda modellenmiş ve çağın teknoloji harikası olan, işleyen bir su saatini ve 41 uzunluğunda modellenmiş bir Arap yelkenlisini görebilecekler. Çocuklar ve yetişkinler geleneksel Çin müzik enstrumanlarını elektronik olarak çalabilecek ve entik efsaneleri anlatan dijital animasyonlar izleyebilecekler. İpek yolu boyunca katedilen çöller, dağlar ve yol üzerindeki farklı din, kültür, teknoloji ve sanat eserleri ise interaktif bir bilgisayar haritası üzerinden takip edilebilinecek. Sergide dünyanın dört bir yanındaki müzelerden getirtilen zengin eserler de ziyaretçiye açılacak.

Serginin baş sorumlusu Mark Norell, "İpek Yolu denince aklımıza sadece ipek geliyor. Fakat edebiyatın ve İslam'ın dünyaya yayılmasını sağlayan kağıt, Çin'de icat edilmişti. Hindistan'da doğan bir din olan Budizm, kuzeye doğru yayılmıştı. İpek yolunu baştan başa hiç kimsenin katettiğini düşünmüyorum. İpek yolunu baştan sona kateden şeyler sadece ticari mallar ve çok daha önemlisi fikirlerdi," dedi.


Sergide her Pazar akşamı Silk Road Project adlı müzik grubu canlı performansla tarihi serüvenin gerçekliğine bir boyut daha kazandıracak. Sergiye bu zaman diliminde gitmenizde yarar var zira Silk Road Project'in seslendirdiği parçalar Türk ezgileriyle bezenmiş antik sesler taşıyor. "Kervansaray" ve Azeri mugamının en nadide örneklerinden "Kör Arabın Mahnısı" gibi parçalar Türk ziyaretçileri, Türk Hanlarının ipek yoluna hükmettiği çağlara taşıyacak.

yazının devamı için >>>

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat