hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa İpek Yolu Deniz İpek Yolu, Dünya Mirasları'na başvuracak

Deniz İpek Yolu, Dünya Mirasları'na başvuracak

E-mail Print PDF

Deniz İpek Yolu, Dünya Mirasları'na başvuracak

Çin Deniz İpek Yolu Turizm ve Kültür Semineri, kısa süre önce Guangdong eyaletinin Yangjiang kentinde düzenlendi. Yurt genelindeki ünlü uzmanlar, üst üste "Deniz İpek Yolu"yla ilgili önerilerde bulundular. Uzmanlar, İpek Yolu'nun Çin'in barışçı gelişmesi ve dünya ülkelerinin karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin önemli bir tanığı olarak, Guangdong eyaletinden, çok büyük olasılıkla Dünya Kültür Mirasları'na başvuracak bir proje olabileceğini ifade ettiler. Başvuru kabul edildiğinde Guangdong eyeleti dünyaca ünlü bir sıfat daha da kazanmış olacak.

Alınan bilgilere göre, şu anda Deniz İpek Yolu'nun Dünya Kültür Mirasları'na başvurma çalışması kritik bir aşamaya girdi. Bazı uzmanlar, yurt içindeki diğer liman kentleriyle birlikte başvuru yapılması, bazıları ise eski Deniz İpek Yolu güzergahındaki diğer ülkelerle birlikle başvurulması gerektiğini savunuyor.

Fujian, Zhejiang ve Guangdong'dan oluşan üç eyelat, 1991 yılında Deniz İpek Yolu adına, Dünya Mirasları'na dahil edilmek üzere başvuru için rekabet etmeye başladı. 1992 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Fujian eyaletinin Quanzhou kentini Deniz İpek Yolu'nun Çin bölümünü temsil eden tek kent ilan etti. 2001 yılında ise, Quanzhou kenti Deniz İpek Yolu adına Dünya Miraslarına dahil edilmek üzere başvuruda bulundu.

 Quanzhou'nun ardından, Zhejiang eyaletinin Ningbo kenti, Guangxi eyaletinin Hepu kenti, daha sonra da Zhejiang'ın Hangzhou kenti ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Deniz İpek Yolu adına Dünya Miraslarına dahil edilmek üzere başvuruda bulunmak için hazırlık yapıyor.

Deniz İpek Yolu'ndan önce, İpek Yolu, "Çin'deki Dünya Mirasları Ön Listesi"ne dahil edilmişti. Sha'anxi gibi yerler, Kara İpek Yolu'nun bir bölümü olarak yeterli düzeyde hazırlık çalışması yaptı.

Çin Devlet Tarihi Eserler Müdürlüğü, kısa süre önce yaptığı açıklamada, Çin'in 2009 yılında Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan ve İtalya'nın da dahil olduğu İpek Yolu güzergahındaki 10 ülkeyle birlikte, İpek Yolu adına Dünya Kültür Mirasları Listesi'ne dahil edilmek üzere başvuruda bulunacağı bildirildi. Ancak İpek Yolu'nun başvuru dosyasına, Deniz İpek Yolu bölümü dahil edilmedi.

Çin Devlet Tarihi Eserler Müdürü Shan Jixiang, Çin'in Kara ve Deniz İpek Yolu'nun Dünya Mirasları Listesi'ne dahil edilmek üzere ortak başvuru yapılacağını açıkladı. BM'nin konuyla ilgili yetkilileri de bu görüşe hak verdi.

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat