hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Kervansaraylar IĞDIR - EJDER KERVANSARAYI

IĞDIR - EJDER KERVANSARAYI

E-mail Print PDF

IĞDIR - EJDER KERVANSARAYI

Iğdır’a 25 km. uzaklıkta Asma Köyü yakınında bulunan Ejder Kervansarayı XII.-XIII.yüzyılda Emir Şerafeddin Ejder tarafından yaptırılmıştır.

Batum-Tebriz kervan yolu üzerinde Çilli Geçidi’nden önce menzil noktasında bulunan kervansaray dikdörtgen planlıdır. Kervansarayın uzun kenarlarında silindir biçimli beş kule ile duvarları takviye edilmiştir. Kervansarayın son derece gösterişli bir giriş kapısı bulunmaktadır. Kapı baklava sitilize edilmiş bitki motifleri ve yıldızlarla bezenmiştir. Giriş kapısı üzerinde kitabesi bulunmamaktadır. Bu kapıdan kare planlı bir hole geçilmektedir. Bu holün üzeri pandantiflerin taşıdığı manastır tonozu ile örtülmüştür. Holün iki yanında birer hücre bulunmaktadır. Bunların da üzeri manastır tonozları ile örtülüdür. Bu iki hücrenin kervan yolcularının yatması için yapıldığı sanılmaktadır. Buradaki holden üç nefli bir bölüm halinde ahırlara geçilmektedir. Bunlardan ortadaki nef iki yanlardaki neflere göre daha yüksek ve daha büyük tutulmuştur. Avlusuz bir kervansaray plan tipindedir.

* * *  

2010 yılında restore edilen Ejder Kervansarayı'nda yapılacak çalışma ile yörenin yemekleri, el sanatları ve çeşitli motifleri sergilenecek. Iğdır İl Kültür Müdürü Osman Engindeniz, tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Ejder Kervansarayı'nı yörenin yemekleri, el sanatları ve çeşitli motiflerinin sergilenmesi için projelendirdiklerini söyledi. Vali Amir Çiçek'in talimatı ile hazırlan projenin, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA)'na sunulacağını belirten Engindeniz, "Valimiz Ejder Kervansarayı'nın yeniden hayat bulması için böyle bir proje geliştirmemiz için talimat verdi. Talimat doğrultusunda İl Kültür Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi ile ortaklaşa gerçekleştirilecek proje ile burada yöresel el dokuması ve el sanatları kursları açılacak." dedi. Kervansarayın, yapım aşamasında olan havaalanının yol güzergâhında olduğunu hatırlatan Engindeniz, "Kervansaray'ın bir bölümünde kurslar devam ederken bir bölümünde ise buraya gelen turistler için yöresel yemekler hazırlanacak. Yörenin yemekleri ve motiflerinin tanıtılmasının yanı sıra; ilimize yakın ülkelerden İran ve Azerbaycan motifleri de işlenerek, bu ülkelerden gelen turistler tarihi mekâna çekilmeye çalışılacak." şeklinde konuştu. 

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat