hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Kervansaraylar KONYA ILGIN - ARGITHANI KERVANSARAYI

KONYA ILGIN - ARGITHANI KERVANSARAYI

E-mail Print PDF

Şemsüd-Din Altun Aba II. Kılınç Arslan (1154-1192) ve oğlu Rükned-Din Süleyman Şah dönemlerinin sipahsalarlarından (genel kurmay başkanı) birisidir. İbni Bibiye göre I. Alaeddin Keykubat (1219-1237) dönemini yaşamış sultan oğlu II. Gıyaseddin Keyhüsrev (1237-1246)'in Atabekliğini yapmıştır. Onun tahta geçmesiyle birlikte Sadettin Köpek (Öİ 1238)’in nüfuz ve kışkırtmasıyla öldürülmüştür. (Bibi, Nşr, Erzi- Luga’den Aktaran CERAN, 1996, s .225)

Argıthanı Kervansarayı, Şemsüd-Din Altun Aba tarafından (H598/1202) yılından önce yaptırılmıştır. Kitabesi yoktur. Osmanlılar döneminde tamir ve değişiklik görmüştür.

Alman sanat tarihçisi Kurt Erdman, Argıthanı kervansarayı hakkında şunu söylemektedir: “Küçük bir yapı olduğu halde inşası itinalı yapılmıştır. Eski tarz bulunan büyük kapı cephesinde nispetsizlik görülür, yapının önünde bir camii vardır. Camiide ibadet edenler hanı ziyaret etmeden gidemezler. Handan doğuya uzanan yol bir kavis ile köprüye ulaşır. Birçok seyehatçılar buradan geçer. (ERDMAN’dan aktaran CERAN ,1996 , s. 231 )

Şemsüd-din Altun Aba'nın Kervansarayı vakfiyesinde “Hancının maaşı hana gelen fakir yolcuların ısınması hanın aydınlatılması için miktarı bildirilmeyen odun ve bezir yağı alınması” kaydedilmektedir. Bu da fakir yolcuların sığındığı bir barınak olduğunu göstermektedir. Hanın vakıfları arasında Konya Eski Pazar’da eski bir dükkan zikredilmektedir. (TURAN’dan aktaran CERAN,1948, s. 207)

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat