hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Kervansaraylar Bilecik-Vezirhan'daki Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı Restore Edildi

Bilecik-Vezirhan'daki Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı Restore Edildi

E-mail Print PDF


Vakıflar Genel Müdürlüğü, Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından 17. yüzyılda Bilecik'te yaptırılan, ancak günümüze sadece 4 duvarı ulaşabilen kervansarayı restore etti.

Vezirhan Kervansaray - Eski haliSadrazamlığa geldiğinde, ''devletin kendisinden gösteriş değil, hizmet beklediğini'' belirten, hayatının sonuna kadar da bu düstura uymak için kendi adına vakıflar kuran Köprülü Mehmet Paşa, bu kapsamda Bilecik Vezirhan'da, İpek Yolu kervanlarının konakladığı kervansaray inşa ettirdi.

Yıllara meydan okuyan, restorasyona tabi olmadan 20. yüzyıla kadar ulaşan kervansarayın çatısının çökmesi üzerine, sadece 4 duvarı ayakta kaldı.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün, âtıl ve yıkıntı durumundaki vakıf eserlerini ayağa kaldırılmak için başlattığı restorasyon çalışmaları kapsamında projesi hazırlanan ve restorasyonuna başlanan kervansaray, 5 milyar TL harcanarak 3 yılda restore edildi.

Vezirhan Kervansaray - Yeni haliKuruluş amacına uygun şekilde 36 odalı butik otele dönüştürülen Kervansaray, 400 yıl sonra yeni misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Vezirhan'da, İstanbul yolu üzerinde bulunan tarihi kervansarayın, butik otel olarak kiraya verilmesi için 22 Ekimde kiralama ihalesi yapılacak. Senelik olarak kiralanacak butik otelin, rayiç bedeli olarak aylık 13 bin TL belirlendi.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün, vakıf eserlerini kuruluş amacına uygun olarak gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla başlattığı çalışmalar kapsamında, 2003'den bugüne kadar 3 bin 363 vakıf eseri restore edildi.KERVANSARAYIN TARİHİ

Vezirhan'da yaptırılan kervansaray, 17. yüzyılın büyük devlet adamı ve veziriazamı Köprülü Mehmet Paşa tarafından yine bu yüzyılın başında inşa ettirildi. Her ne kadar ''Vezirhan'' ismi ile anılsa da eser büyük bir kervansaraydır. Köydeki cami ile birlikte yapılmış olduğu tahmin edilen eserin yapılışına ait bir kitabesi bulunmadığından tam tarihi bilinmemektedir. Ancak Köprülü Mehmet Paşa'nın diğer kervansarayları ile mukayese edildiğinde eser, 16-17 yüzyıl kervansaraylarının tipik, fakat büyük ölçüde yapılmış bir örneğidir.

Bütünü 101.52 x 27.21 metre ebadında uzunca bir dikdörtgen teşkil eden kervansaray, üç kısımdan meydana gelmektedir. Orta kısım yanlara göre biraz değişik olarak teşkil olunmuş ve bu kısma, hanın ön cephesi yapılmıştır. Bu kısımda kesme taş ve tuğla birlikte kullanılmıştır.

Yapının dış kısmı kale duvarları gibi kare payandalarla özellik kazandırmaktadır. Kervansarayın üst örtüsü uzun kenarların üzerine çift meyilli bir katı ile örtülü olduğu anlaşılır. Ancak yan kısımlarda mekanın geniş olmasından ortada üç sıra halinde destek dizisinin bulunduğu ve çatı ağırlığının bu destekler üzerine aktarıldığı anlaşılır. Köylülerin belirttiğine göre çatı, Hicri 1331'de (1912-1913) çatı yıkılmıştır ve kervansaray kendi haline terk edilmiş ve dört duvardan ibaret harabe haline gelmiştir.

Kervansarayın iç kısmında her iki yanda da duvarlara sıralanmış olan ocaklar yer almaktadır. Bu durumda duvar kenarlarında zeminden yükseltilerin bulunduğu orta kısımda ise hayvanların bağlı olduğu anlaşılır. Duvarda bulunan her ocak arasında içte geniş, dışa doğru daralan mazgal pencereler yer almaktadır ki; bu da kervansarayların karakteristik özellikleridir.

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat