hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Köprüler İZMİT KÖRFEZ KÖPRÜSÜ

İZMİT KÖRFEZ KÖPRÜSÜ

E-mail Print PDF

Körfez Köprüsü Böyle Olacak:

Körfez Köprüsü

Köprü bittiğinde Gebze`den, Orhangazi`ye 40 dakikada gidilecek.

İhalesi yapılan Bursa - Balıkesir - İzmir Otoyolu projesinin en önemli geçiş noktalarından biri olan İzmit Körfezi`nin Dilovası Dil Burnu ile Karamürsel`in Hersek Burnu arasında yaptırılacak Körfez Köprüsü`nün animasyonu hazırlandı. Köprü bittiğinde Gebze`den Bursa Orhangazi`ye 40 dakikada gidilecek.

İstanbul`u Anadolu`ya bağlayan köprü konumundaki Kocaeli`den hem D-100, hem TEM yolundaki trafik sıkışıklığını gidereceğine kesin gözüyle bakılan otoyol projesinin Körfez Köprüsü, şimdiden herkesi heyecanlandırdı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de daha köprü inşaatına başlanmadan animasyonunu hazırlattırdı. 

Proje kapsamında inşa edilecek olan asma köprünün orta açıklığı yaklaşık bin 700 metre ve toplam uzunluğu ise 3 bin metre olacak. İzmir`e kadar uzanacak otoyolla proje, 377 kilometre otoyol ve 43 kilometre bağlantı olmak üzere toplam 420 kilometrelik bir güzergahtan oluşacak.

 Yaklaşık 20 yıl önce gündeme getirilerek planlaması yapılan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Körfez Köprüsü Gebze ile Orhangazi arasındaki yolculuğu da ortalama 40 dakikaya düşecek. Projenin tamamı bittiğinde ise şu anda yaklaşık 6.5- 7 saat olan İstanbul- İzmir yolculuğu da 3.5- 4 saate düşmüş olacak.

Bu arada Körfez Köprüsü`nün geçiş ücreti de şimdiden tartışmaya açıldı. İzmit Körfez Geçişi ve Bursa - Balıkesir - İzmir Otoyolu projesinde ihaleden önce zeyilnameyle yapılan son değişikliğe göre, yolun işletmeye açıldığı yıl için geçiş ücretleri tavanı yeniden belirlenmişti.

Buna göre İzmit Körfez Geçişi ücreti KDV hariç otomobiller için 35 dolar, kamyon ve otobüsler için 56 dolar, Bursa -  Balıkesir - İzmir Otoyolu`ndan geçiş ise kilometre başına 0.050 dolar olarak öngörülüyor.

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat