hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Köprüler Dünyanın En Büyük Köprüsü

Dünyanın En Büyük Köprüsü

E-mail Print PDF

dunyanin-en-buyuk-koprusu-harita

İnşaatına 2006'da başlanana 43 km uzunluğundaki dev köprü 4 yılda tamamlandı.

Çin resmi Xinhua ajansında yer alan haberde, Shandong eyaletinde 43 km uzunluğunda dünyanın en büyük köprüsünün haziranda trafiğe açılacağı bildirildi. Üç şehri birbirine bağlayan köprü, 2 farklı ekibin çalışmalarıyla 2006 yılından farklı uçlardan inşaatına başlanmıştı. Köprü 4 yılda tamamlandı. Qingdao Boğaz dunyanin-en-buyuk-koprusu-shandongKöprüsü adı verilen dünyanın su üzerine kurulmuş en büyük köprüsü, Huangdao, Jiaozhou ve Qingdao şehirlerinin birbirine bağlıyor. Köprünün Qingdao ve Huangdao arasındaki bölümü 80 kilometre hızla 20 dakikada tamamlamak mümkün. Köprü şehirleri bir birine bağlayan yolu 30 kilometre daha kısaltıyor. İnşası tamamlanan köprünün boyama, ışıklandırma ve diğer eksikliklerinin hızla tamamlanmaya çalışıldığı, haziran ayında resmen trafiğe açılacağı kaydedildi.

Çin donanmasına ev sahipliği yapan Qingdao şehrine inşa edilen dünyanın en uzun köprüsünün toplam 8.5 milyar dolara (13 milyar 150 milyon TL) mal olduğu açıklandı. 10 binlerce işçinin çalıştığı inşaatta 450 bin ton çelik kullanıldığı belirtildi.

Genişliği 35 metre olan köprünün 100 yıllık kullanım süresi olduğuna vurgu yapılırken, 8 büyüklüğünde depreme, tayfuna ve 300 bin tonluk araç ağırlığına karşı dayanıklı olacağı ifade edildi.

Çin’de blog sitelerde köprünün yapılışını değerlendiren Çinliler, “Dünyanın en büyük köprüsüne sahip olmak gurur verici bir duygu. Çin’in en kalabalık ikinci eyaleti olan Shandong’da Qingdao ve Huangdao arasındaki yol çok kalabalıktı, artık yolculuğumun daha hızlı ve kolay geçeceğinden dolayı çok mutluyum.” şeklinde yorumlarda bulundu.

Çin'den önce en uzun köprü rekoru ABD'nin güneyinde yer alan Louisiana eyaletinde 38 kilometre uzunluğunda bir köprüye aitti.

CİHAN

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat