hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Köprüler MUŞ VARTO - KAYNARCA KÖPRÜSÜ

MUŞ VARTO - KAYNARCA KÖPRÜSÜ

E-mail Print PDF

MUŞ VARTO - KAYNARCA KÖPRÜSÜ MUŞ VARTO - KAYNARCA KÖPRÜSÜ

Köprü, Muş'un Varto İlçesinin 21 km. kuzeydoğusundaki, Kaynarca Köyü’nde bulunmaktadır. Köyün içinden geçen Murat Nehri’nin bir kolu olan Kaynarca Çayı üzerinde kuzeybatı-güneydoğu istikametinde kuzeye zemine kurulmuştur.

Köprünün memba orta iki kemer ayak arasında yer alan Osmanlıca kitabesi okunmayacak kadar tahrip olmuştur. Ancak, köprünün genel mimari yapısı, teknik özellikleri ve bölgedeki diğer köprülerle kıyaslandığında büyük bir olasılıkla Osmanlı dönemi XVI. ya da XVII. yüzyıl içinde inşa edildiği tahmin edilmektedir. Köprünün cephelerinde çeşitli dönemlere ait onarım izleri görülmektedir.

Üç gözden oluşan köprü, 2000 yılında aşırı sel taşkınlarına maruz kalarak, memba sağ yönündeki kemer gözü tamamıyla yıkılmıştır.

Köprü açıklığı üç benzer sivri kemer ile aşılmaktadır. Köprü tabiliye uzunluğu 43.10 m., döşeme genişliği 3.95 m., su seviyesinden yüksekliği ise 4.00 m.dir. Köprü genişliği, tempan duvarları giriş kısmında “V” formunda genişleyerek stabilize yola geçiş yapmaktadır. Köprü bu özellikleri ile üç gözlü yolu düz olarak devam eden köprü grubuna girmektedir.

Köprünün beton malzeme korkulukları, tempan duvarlarının bir bölümü ile tabiliye döşemesindeki aslına uygun olmayan onarım çalışmaları yakın zamanda yapılmıştır. Köprü son derece yalın olup süslemeye yer verilmemiştir.

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat