hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Köprüler VAN MURADİYE - BEND-İ MAHİ KÖPRÜSÜ

VAN MURADİYE - BEND-İ MAHİ KÖPRÜSÜ

E-mail Print PDF

VAN MURADİYE - BEND-İ MAHİ KÖPRÜSÜ VAN MURADİYE - BEND-İ MAHİ KÖPRÜSÜ

Köprü, Van–Muradiye karayolu kavşağının 4. km'sinin doğusunda yer alan Bend-i Mahi Çayı üzerinde yer almaktadır. Bend-i Mahi Köprüsü, güneybatı–kuzeydoğu istikametinde zemine kurulmuştur.

Köprü üzerinde kitabe bulunmamaktadır. İlhanlı hükümdarı Argun Han’ın (1284-1291) burada bir saray inşa ettirmesi, bu imar faaliyetleri içersinde köprün inşa edildiği düşünülmektedir. Köprünün, 1635-1639tarihinde Sultan IV. Murad‘ın Bağdat Seferi sırasında onarımı yapılmıştır. Bölgedeki imar çalışmaları Osmanlı döneminde de devam etmiştir.

Köprü tabiliye uzunluğu 56.20 m., genişliği farklı olmakla birlikte yaklaşık 4.35 m., yüksekliği ise 3.80 m.dir. Köprü girişleri “V” formunda genişleyerek stabilize yola geçiş yapmaktadır. Köprü çift gözlü ortası düz, kenarları her iki yana eğimli devam eden köprüler grubuna girmektedir. Yüksekliği 1.80 m., genişliği 2.50 m., boyu 6.70 m. olan muhtemelen köprü bekçileri için yapılan bir mekan bulunmaktadır. Köprü tabiliye döşemesi ve korkulukları günümüzde tamamen yıkılarak, beton malzeme ile aslına uygun olmayan bir şekilde onarılmıştır.

Tamamıyla su içersinde bulunan köprü ayakları aralındaki açıklıklar iki sivri kemer ile geçilmektedir. Sivri kemerler iki renkli taşlarla örgüyle olarak inşa edilmiştir. Memba ve mansap cephe kemerlerinin ortasında karşılıklı olarak yer alan bir kapı bulunmaktadır.

Bend-i Mah-i Çayı’nın geçtiği arazinin düz olması ve suyun her mevsimde durgun olmasından, memba cephesinde selyaran ve topuk bölümleri inşa edilmemiştir.

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat