hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Köprüler BİTLİS - HERSAN KÖPRÜSÜ

BİTLİS - HERSAN KÖPRÜSÜ

E-mail Print PDF

BİTLİS - HERSAN KÖPRÜSÜ  BİTLİS - HERSAN KÖPRÜSÜ

Hersan Köprüsü, Bitlis ili merkez Hersan Mahallesi Kara Dere Çayı üzerinde yer almaktadır. Üzerinde inşa tarihini belirleyecek kitabe veya kayıtlara geçen herhangi bir belge mevcut değildir. Köprünün inşa tarihi ve kim tarafından inşa edildiği kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, yapının genel mimarisi, kemer formu, inşa tarzı, yapım malzemesi ve diğer mimari özellikleri dikkate alındığında XVIII. yüzyıl sonu ya da XIX. yüzyıl başında inşa edildiği tahmin edilmektedir.BİTLİS - HERSAN KÖPRÜSÜ

Günümüzde tempan duvarları, tabiliyesi ve korkulukların bir bölümü yıkık olan köprüden yalnızca yaya ulaşımına sağlanmaktadır.

Köprü tabiliye uzunluğu 23.40 m., tabiliye genişliği 3.60 m., su kotundan yüksekliği 6.70 m., kemer açıklığı ise 3.80 m.dir. Aynı seviyelerdeki iki kıyıyı birbirine bağlayan köprü, tek açıklıklı ortadan her iki yana doğru eğimle inen dik köprüler grubuna girmektedir.

Köprü döşemesi kuzey-batı istikametine yaklaşık 60 derece açı ile kuzeydoğuya doğru kıvrılıp, genişleyerek devam etmektedir. Köprü tabiliyesindeki bu kıvrılma yolu yönü ile açıklanabilir. Köprünün açıklığı su seviyesinden 0.95 m. yükselen ayaklara oturan yuvarlak basık kemer ile aşılmaktadır.

Köprünün her iki yanında 0.58 m. kalınlığında 0.50 m. yüksekliğinde üzeri pahlı korkuluklar bulunmaktadır. Köprü tempan duvarında geleneksel küfeki kesme taş, tabiliyesinde ise moloz taş kullanılmıştır. Oldukça yalın olan köprüde, süsleme niteliği taşıyan herhangi bir unsura rastlanmamıştır.

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat