hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Köprüler KOCAELİ DİLOVASI - MİMAR SİNAN KÖPRÜSÜ

KOCAELİ DİLOVASI - MİMAR SİNAN KÖPRÜSÜ

E-mail Print PDF

16. Yüzyılda Diliskelesi mevkiinde Dilderesi üzerinde, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Koca Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. Köprünün mimarının Mimar Sinan olmasından dolayı da halk dilinde köprüye Mimar Sinan Köprüsü de denilmektedir Üç gözlü olan tarihi köprünün ayaklarının ortasında boşaltma gözleri vardır. Uzunluğu yaklaşık 20 metre kadardır. Köprü hiç onarım görmeksizin günümüze kadar ayakta kalabilmiştir. 16 Yüzyılın başlarında inşa edilen köprünün herhangi bir bakım ve onarım görmeden zamanımıza intikal etmesi, köprünün ne kadar sağlam yapıldığını ortaya koymaktadır.

Gebze ilçe merkezinden 12 km. uzaklıkta bulunan köprü İstanbul-Ankara Karayolunun güneybatısında ve tarihi Bağdat Yolu ile Dilderesi'nin tam üzerinde yer almaktadır Köprü Diliskelesi alanında olduğundan, halk arasında diğer adı da Diliskelesi Köprüsü'dür. Köprüde bir kitabe bulunmadığından yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Her ne kadar bazılarınca köprünün IV Mehmet Han (Avcı Mehmet) tarafından yaptırıldığı ileri sürülmüşse de, bu iddianın her türlü dayanaktan yoksun olduğu noktasında ciddi araştırmacılar birleşmişlerdir

Son yıllarda SİT alanı ilan edilmiş olan Dilderesi üzerinde bulunan ve araç trafiğine kapatılan tarihi köprünün girişlerine araçların geçmemesi için beton engeller konulmuştur. Dilovası sınırları içerisinde sağlam kalabilen tarihi eser olarak tek olan Mimar Sinan Köprüsü maalesef gereken ilgiyi görememektedir. Kaderine terk edilen tarihi köprü fabrikaların arasında kaybolmak üzeredir.

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat