hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Köprüler TOKAT - TALAZAN KÖPRÜSÜ

TOKAT - TALAZAN KÖPRÜSÜ

E-mail Print PDF

Tokat Talazan Köprüsü

Talazan Köprüsü, Tokat’a onbeş kilometre mesafede yer alan tarihi köprü Nisar-Erbaa karayolu üzerinde bulunuyor. Bügüne kalmış herhangi bir yazılı kaynak olmadığı için tam olarak hangi tarihte yapıldığı bilinmiyor. Konumu Gümüşhaneden çıkan ve Erbaa ovasını sulayarak Talazan Boğazına ilerleyen Kelkit Çayı üzerine yapılmıştır. Yedi tane kemer gözü var.

Tokat’ta yaşayan ve başkentleri niksar olan Danişmendliler burayı terk ederken arkalarında izlerini belirgin bir şekilde bıraktılar. Tam olarak bilinmesi mümkün değil ama tahminlere göre köprüyü Danişmendliler yapmıştır. 13. yy’da yapıldığı tahmini var. Eğer öyle ise yapı Selçukluların mimarisi ön plana çıkıyor. Uzunluk ölçüsü olarak köprü 134 metre.

Yukardaki fotoğrafa dikkat ederseniz eğer köprünün ortası demir konstrüksiyonla birleştirilerek tamamlanmış. Çünkü sel sonucu tahrip olmuş ve bu şekilde onarımı yapılmış. Bugün hala Buzköyü ile çevre köyler arasındaki ulaşım hizmetini sağlıyor. Tarihten buyana bir çok tahribat ve onarım geçirmiş. Onların tarihleri de tam belli değil. 2009′dan beri onarımı yapılıyor.

Talazan köprüsü dışında Anadolu’nun en önemli taş köprüleri olma özelliğine sahip Leylekli Köprü, Hıdırlık Köprüsü de bu köprüye yakın mesafede işlev görmektedir.

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat