hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Müzeler TOPKAPI SARAYI

TOPKAPI SARAYI

E-mail Print PDF


TOPKAPI SARAYI

 

Topkapı Sarayı Web Sitesi  


GENEL BİLGİLER


*Müzede online bilet uygulaması henüz bulunmamaktadır.

*Bakanlığımızın Müze ve Örenyerlerine Girişlerde Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönergesi'nin 13. maddesi gereğince, öğrenci grupları, ziyaretlerini Müdürlüğümüzden alacakları randevu çerçevesinde gerçekleştirecektir.

*Topkapı Sarayı Müzesi Salı günleri dışında her gün 09.00-19.00 saatlerinde açıktır.

*Topkapı Sarayı giriş biletleri Sadece I. Avluda bulunan bilet gişelerinden temin edilebilir.

*Topkapı Sarayı Müzesi giriş ücreti yerli ve yabancı ziyaretçiler için 20 (yirmi) TL’dir.

*Harem için ayrıca bilet almak gerekmektedir. Harem giriş bileti yerli ve yabancı ziyaretçiler için

15 (on beş) TL’dir.

*Harem giriş biletleri Harem girişindeki gişede satılmaktadır.

*Müze için bilet satışları 18:00 da sona ermektedir

*Harem için bilet satışları 28 Mart 2011 tarihine kadar 16:00 da sona erer, bu tarihten sonra ise 17:00 da sona erecektir.

*Bilet ödemeleri sadece "Türk Lirası" veya kredi kartıyla yapılabilmektedir.

*Topkapı Sarayı Müzesi , Müze Kart ile de gezilebilmektedir.

*Müze Kart,Harem Bölümü'ne giriş için geçerli değildir.

*Müze Kart ile ilgili detaylı bilgi için ; http://www.muzekart.com/

 

Duyurular

*Revan Köşkü restorasyon nedeniyle ziyarete kapalıdır.

*Hazine balkonu sadece yaz mevsiminde ziyarete açıktır.

*II.Avlu'daki Mutfaklar (Helvahane-Çin ve Japon Porselenleri -Gümüşler) ile Silahlar Bölümü ve

III. Avlu'daki Yazma Eserler Kütüphanesi restorasyon nedeniyle ziyarete kapalıdır.

 

2011 yılı Dini ve Resmi Bayram günleri

*1 Ocak 2011 Cumartesi : YILBAŞI

*23 Nisan 2011 Cumartesi : ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

*1 Mayıs 2011 Pazar : EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ

*19 Mayıs 2011 Perşembe : ATATÜRK'Ü ANMA , GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

*30 Ağustos 2011 Salı : ZAFER BAYRAMI

*29 Ağustos 2011 Pazartesi (yarım gün) : RAMAZAN BAYRAMI AREFESİ

*30 Ağustos 2011 Salı (yarım gün ) : RAMAZAN BAYRAMI'NIN 1. GÜNÜ

*28 Ekim 2011 Cuma (yarım gün) : CUMHURİYET BAYRAMI

*29 Ekim 2011 Cumartesi : CUMHURİYET BAYRAMI

*5 Kasım 2011 Cumartesi : KURBAN BAYRAMI AREFESİ

*6 Kasım 2011 Pazar (yarım gün ) : KURBAN BAYRAMI'NIN 1. GÜNÜ

 


ULAŞIM

Topkapı Sarayı Müzesi’ne nasıl ulaşabilirim?

 Havalimanından Metroyla Sultanahmet’e kadar gelinebilir. Taksim’den T 4 numaralı Taksim-Sultanahmet otobüsüyle Sultanahmet’e veya 61 B numaralı Taksim-Beyazıt otobüsüyle, Beyazıt’a gelinip oradan tramvayla veya yürüyerek ulaşılabilir. Anadolu yakasından vapurla Sirkeciye geçilip, Tramvay ile ulaşmak mümkündür.

Sultanahmet’te tramvaydan inip yürüyerek Topkapı Sarayı Müzesi girişi olan Bâb-ı Hümâyun’a giderken yol üzerinde sağda Sultanahmet Camii görülmektedir. Ayasofya Müzesi’nin önünden geçtikten sonra kıvrılarak devam eden yolda karşıda tüm ihtişamıyla Bâb-ı Hümâyûn ve Sarayın surları ziyaretçileri karşılamaktadır.


Topkapı Sarayı, Osmanlı Devleti’nin yönetim merkezi ve Osmanlı sultanlarının ikametgâh yeridir. Devletin idari işlerin görüldüğü, yönetim kararlarının alındığı ve yüzlerce insanın sosyal ihtiyaçlarının karşılandığı Topkapı Sarayı’nda ayrıca ülkenin en büyük eğitim fakültesi olan Enderun bulunmaktadır. 6 asır dünyayı yöneten bir devletin yaklaşık 4,5 asrında gözlerin çevrili olduğu bu mekânı Fatih Sultan Mehmed İstanbul’un fethinden sonra inşa ettirdi. Kanuni Sultan Süleyman devrinden itibaren sarayda yaşayan insanların sayısının artmasından sonra yeni binalar yaptırılmaya başlandı. Mütevazı fakat güzel yapısıyla, hoş bahçeleri ve özgü konumuyla saray, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’un en güzel bir köşesine inşa edilmiştir.


 

 

BAB-I HÜMAYUN (SULTAN KAPISI)

BAB-I HÜMAYUN (SULTAN KAPISI)Topkapı Sarayı’nın ihtişamlı, ihtişamlı olduğu kadar da mütevazı olan dış avlu kapısıdır. Kapı yuvarlak kemerli ve kitabelidir. Kapının iki tarafında 2. Mahmud ve Abdülaziz’in tuğraları vardır. Burayı geçtikten sonra 1. Avlu avlu yer alır. Burada, Saray’ın dış hizmetlerine ait hastane, fırın, odunluklar, darphâne, silahlıklar gibi yapılar vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

BAB’ÜS-SELAM (SELAM KAPISI) 

BAB’ÜS-SELAM (SELAM KAPISI)

Avluda ana yoldan devam ettiğimizde karşımızda görünen kuleli kapıdır. Fatih Sultan Mehmed zamanında yaptırılmıştır. Bab’üs-Selam, Alay Meydanı’nın sonunda olup, kapıdan girildiğinde 2.Avluya ve Divan Meydanı’na çıkılır. Bu kapının üzerinde 2.Mahmud ve 3.Mustafa’nın tuğraları bulunur. Bu kapıdan padişah at üzerinde içeri girerdi. Bab’üs-Selam’dan girişte sol tarafta Beşir Ağa Camii ve Has Ahırlar yer alır. Has Ahırlar, padişahın ve saray atlarının bakıldığı yerlerdi. Has Ahırların hemen ilerisinde Harem Dairesi yer alır.
 

MATBAH-I AMİRE (SARAY MUTFAĞI)

Avlunun sağ tarafında sıra sıra baca ve kubbeleriyle yer alır. Matbah-ı Amire’de her gün kadın ve erkek 4 - 5 bin kişiyi doyuracak kadar yemek hazırlanırdı. Pişirilen yemekler sadece saray halkına verilmez; dışarıdan Divan-ı Hümayun’a dilekçe vermeye gelen her din ve dilden tebaya, davacılara ve şahitlere de yemek ikram edilirdi. Mutfağın bir kısmına “Helvahâne” adı verilmiştir. Burada her türlü tatlılarla, reçel, şurup ve macunlar hazırlanırdı.

 

HAREM  

Harem ve Divan, Bab’üs-Selam’dan girişten sonraki sol taraftadır. 250 kadar odadan oluşan Harem-i Hümayun, padişahın annesi, eşi ve çocuklarıyla aile hayatını yaşadığı yer olmasının yanı sıra, saray kadınlarının yetiştirildiği, dini ilimler, müzik ve edebiyat gibi alanlarda eğitim verildiği bir okuldu. Harem-i Hümayun’un ana yapıları arasında, şehzade mektebi, kütüphane, veliaht dairesi, yemiş odası, şehzadeler dairesi, valide sultan dairesi yer alır. Harem Dairesi sarayın en iyi korunan bölümlerindendi. Hareme sadece padişah ve hasta olan cariyelere bakmak için doktorlar girerdi.

 

HÜNKAR SOFASI

Harem’in en büyük salonudur. Salonu örten büyük kubbenin üzerinde Bakara Suresi’nden ayetler vardır. Sofada ocak bulunmaz. Isınma hamamdan gelen sıcak suyun sofanın altındaki kanallarda dolaşmasıyla alttan sağlanır. Burada bayramlaşma merasimleri, saray düğünleri yapılır, Kur’an-ı Kerim ve Mevlid okunurdu.

 

SARAY HAMAMLARI

Topkapı Sarayı’nda bulunan toplam hamam sayısı on dörttür. Bu sayıya gusülhaneler dahil değildir. Bu sayı Osmanlı’da temizliğe verilen önemi gösterir. Temizlik kültürümüz aynı dönemin batı ülkeleriyle mukayese kabul etmez ölçüde bize has bir kültürdür. Hamamlar onlarca yıl kullanılmamasına rağmen hâlâ Türk hamamlarının kendine has kokusunu taşımaktadır.
 
 


ADALET KULESİ

ADALET KULESİİstanbul’un her yanından görülebilen bir yapıdır. Yüksekliği 45 metredir. Adalet Kulesi’nin altında padişahların Divan toplantılarını takip ettikleri kafesli bir kısım vardır.

 

BAB’ÜS SAADE (SAADET KAPISI)

Divan-ı Hümayün’den sonra karşımıza çıkan ve Divan Avlusunun sonunda yer alıp, 2.Avludan 3.Avluya geçiş kapısıdır. Bu kapı birçok tarihi olaya şahitlik etmiştir. Cülus (tahta çıkma) ve bayramlaşma merasimleri bu kapının önünde yapılırdı. Yine Hırka-i Şerif Dairesi’nde muhafaza edilen Sancak-ı Şerif (Peygamber Sancağı) sefer öncesinde sefere çıkan komutana padişah tarafından verilmek üzere çıkartılır ve Bab’üs Saade önündeki yuvasına dikilirdi. Peygamber Efendimiz’in sancağının dikildiği yere ayak basılmaması için taş konulmuştur. 3.Avlu ve sonrası padişahın özeli olup, herkes buradan içeri giremezdi. Burası sarayın Enderun kısmıdır.
 

 

3. AHMED KÜTÜPHANESİ

Enderun avlusunda bulunduğu için Enderun Kütüphanesi de denilmektedir. Arz Odası’nın hemen arkasında yer alan zarif bir mekândır. Kütüphane 3. Ahmed tarafından 1718 yılında yaptırılmıştır. Kütüphaneden Enderun’daki öğrenciler istifade etmişlerdir. Kütüphane içerisinde bugün kitap bulunmamaktadır.


ENDERUN

3. Avlunun güneydoğu köşesini oluşturan binalar Enderun olarak kullanılmaktadır. Enderun Osmanlı Devleti’nin en yüksek eğitim kurumu olup, dini ilimler, matematik, tarih, astronomi gibi fen ilimlerinin verildiği okuldu. Ve buradan mezun olanlar devlet kadrolarına alınırlardı. Bu okula kayıt yapılması için kesinlikle hiçbir ayırım yapılmaz, sadece kişinin zekasına bakılırdı. Osmanlı Devleti’ni yöneten birçok ünlü devlet adamı ve ilim erbabı buradan mezun olmuşlardı. Sokollu Mehmet Paşa ve Evliya Çelebi bunlara örnek olarak gösterilebilir.
 

 

AĞALAR CAMİİ

Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmış olup, Topkapı Sarayı’nın Enderun Avlusunda yani 3. Avluda yer alır.

 

HIRKA-İ SAADET DAİRESİ (HAS ODA)

Hazreti Muhammed (s.a.s.)’in Mübarek Hırkası ve diğer Mukaddes Emanetler burada bulunur. Fatih zamanında yaptırılan Has Oda’ya Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı fethinden sonra Mukaddes Emanetler getirilmiştir. Bu önemli mekânda Osmanlı Devleti’nin sona ermesine kadar kesintisiz gece gündüz Kur’an-ı Kerim okutulmuştur.

Topkapı Sarayı'nın 3. Avlusunda sultanların kaldığı dairenin giriş kapısında bir yükselti ve hemen yanında kapaklı bir kuyu bulunmaktadır. Yükselti, her Osmanlı sultanı vefat ettiğinde vücutları üzerine yatırılarak kefenlendikleri yerdir. Böylece her bu kapıdan çıkışta bir gün öleceklerini hatırlamaktadırlar. Kuyu ise, Mukaddes Emanetler Dairesi’nin süpürülen tozlarının saklandığı yerdir. Ola ki, bu emanetlerden birinin bir toz zerresi de karışır ve ayaklar altında kalır endişesiyle tüm tozlar burada saklanmaktadırlar. Sarayın en eski yapısı olan Fatih Köşkü de 3. Avludadır. 3. Avludan Saray’ın 4. Avlusuna geçilir.

 

SÜNNET ODASI

Mukaddes Emanetler Dairesi’nin hemen yanında 4.avluda yer alır. Tek odalı mekân 3. Ahmed’in (1703-1730) şehzadelerinin sünneti sırasında kullanılmış ve bu sebepler de köşkün adı Sünnet Odası olarak kalmıştır.

 

SOFA CAMİİ

4. Avluda yer alan ve sarayda bugün de ibadete açık tek camidir. Saraydaki diğer bazı cami ve mescitler Beşir Ağa Camii, Ağalar Mescidi, Harem Mescidi, Aşçılar Mescidi ve Karaağalar Mescidi’dir.

 

REVAN KÖŞKÜ

REVAN KÖŞKÜSofa-i Hümayun adı verilen 4. Avludaki havuzun yanı başında bulunan 4. Murad’ın Revan’ı fethetmesinin anısı için 1636 yılında yaptırılmıştır.


BAĞDAT KÖŞKÜ

4. Murad’ın Bağdat’ı yeniden fethetmesinin anısına 1639 yılında yaptırılmıştır.
 
 

 

MECİDİYE KÖŞKÜ

Dördüncü avlunun sağında yer alır. Topkapı Sarayı’na en son eklenen yapıdır. Sultan Abdülmecid tarafından yaptırıldığı için onun adıyla anılmıştır.

 

İFTARİYE KÖŞKÜ (İFTARİYE KAMERİYESİ)

Sultan 1. İbrahim tarafından 1640’da yaptırılmıştır. Kameriye şeklindeki köşkte padişahlar Ramazan aylarında iftarı bekler ve orucunu burada açarlardı. Bu sebeple iftariye adını almıştır.
 
 

 

DARPHÂNE

DARPHÂNE

Darphâne veya Darbhâne-yi Hümayun, Osmanlı Devleti’nin sikkelerinin kesildiği yani bugünkü manasıyla para basılan yerdir. Darphâneden sonra Bab’üs-Selam’ı (Selam Kapısı) görürüz. 

 

ARZ ODASI

Bab’üs Saade’den 3.Avluya hemen girişte iki tarafında çeşme olan Arz Odası yer alır. Divan üyeleri ve yabancı elçiler burada karşılanırdı. Vezir-i azam, Divan toplantısı bittikten sonra ikindi vakti Arz Divanı veya İkindi Divanı olarak adlandırılan, padişaha gündem ile ilgili arzını burada gerçekleştirirdi.

 

DİVAN-I HÜMAYUN

Üç kıtaya yayılan Osmanlı Devleti’nde Divan toplantılarının yapıldığı mekândır. Büyük kubbesinden dolayı buraya Kubbealtı da denir. Burada Osmanlı devlet erkânı toplanır, çoğu zaman sadrazam başkanlığında devlet meseleleri görüşülür, önemli ve taşrada halledilmemiş davalar ve elçi kabulleri yapılırdı. Divana padişah bizzat katılmaz, toplantıyı vezir-i azamın oturduğu yerin hemen üstünde bulunan ve iç tarafı Divan’dan bakıldığında görülmeyen bir kafesten takip ederdi. Divan’ın hemen yanında saray hazinesi yer alır.


YEMİŞ ODASI

Saray’ın ve Harem Dairesi’nin en ilginç köşelerinden biridir. Oda, adını duvarlarında bulunan yemiş resimlerinden almıştır. Sultan 3. Ahmed tarafından yaptırılan bu oda, padişahların zaman zaman öğle yemeklerini yedikleri, kitap okudukları ve dinlendikleri bir mekândır. 
 

 

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat