hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Müzeler DÜNYANIN EN BÜYÜK MOZAİK MÜZESİ GAZİANTEP’TE AÇILDI

DÜNYANIN EN BÜYÜK MOZAİK MÜZESİ GAZİANTEP’TE AÇILDI

E-mail Print PDF

Dünyanın en büyük mozaik müzesi niteliğini taşıyan Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katıldığı törenle açıldı. (09.09.2011)

Zeugma Mozaik Müzesi Zeugma Mozaik Müzesi

Müzesi’nin açılışına Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Çelik ve Abdülkadir Aksu, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ile vatandaşlar katıldı.

Emin Güven Yaşlıçam yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası'nın seslendirdiği İstiklal Marşı ile başlayan törende orkestra daha sonra Dvorak'ın 'Slav Dansları'nı yorumlarken tenor Burak Karahan da ''Kalamış'' adlı parçayı seslendirdi. Program Radeski Marşı'yla sona erdi.

 Bu topraklar üzerinde her ne varsa ve hangi dönemden, uygarlıktan kalmış olursa olsun, insanlığın, geleceğin önünde bize verilmiş emanetleri olduğunu vurgulayan Bakan Günay dünya çapında bir eseri övünçle, önce milletimize, sonra da dünyamıza armağan etmeye çalıştıklarını söyledi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin emeklerinden dolayı Sayın Başkanın şahsında tün Gazianteplilere teşekkür eden Günay, Gaziantep’in bir şehrin 4-5 yıl içerisinde nasıl değişip dönüşeceğini gösteren somut bir laboratuar olduğunu kaydetti. Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Gaziantep’in övünülecek şehirlerden birisi haline geldiğinin de ayrıca altını çizdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, törende yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan ile 15 gün arayla ikinci kez bir açılışa katıldıklarını, daha önce de İstanbul'da Topkapı Sarayı Silah Bölümü'nün açılışını yaptıklarını hatırlattı. Konseri gerçekleştiren sanatçılara teşekkür eden Günay, ''Çalışma arkadaşlarım'' şeklinde hitap ettiği sanatçıların Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütün birimleri gibi çok güç olanaklar içinde Türkiye'yi bir dünya ülkesi yapmak, kültür ve sanat alanında geleceğe taşımak konusunda büyük çabalar gösterdiklerini ifade etti.

Zeugma mozaiklerinin 20. yüzyılın başından bu yana bilindiğini, 1930'lardan sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin orada kazı çalışmalarına başladığını belirten Günay, 1970'li yılların sonuna doğru da Birecik Kazısı vesilesiyle çalışmaların hız kazandığını kaydetti. Günay, 2000'li yıllarda hem kazı, hem sergileme, hem de depolama faaliyetlerine hız verildiğini, ancak imkanların Zeugma'nın zenginliği karşısında yetersiz ölçüler içerisinde olduğunu söyledi. Müzenin temelinin atılmasından sonra binanın belediye tarafından yapıldığını, Maliye Bakanlığı’nın imkanlarıyla binanın Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildiğini aktaran Günay, şöyle konuştu: ''Ben galiba 10’dan fazla geldim. Genel Müdürümüz, arkadaşlarımız defalarca, onlarca defa geldiler. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tüm imkanlarıyla çalışan arkadaşlarımız, Bakanlıkların ücret skalasında hemen hemen en alt düzeyde ücretlerde çalışan arkadaşlarımız gerçekten ülke olarak övüneceğimiz, iftihar edeceğimiz bir zenginliğini burada sergileme fırsatını verdiler. Burada hem gelenekten, tarihin zenginliklerinden topladık hem de en son teknolojiyi kullanmaya çalıştık. Tıpkı İstanbul'da Silahhane'de gördüğünüz gibi dünya çapında bir eseri övünçle milletimizin sayesinde ve elbette ki Hükümetimizin sayesinde, önce milletimize sonra da dünyamıza armağan etmeye çalışıyoruz. Biz dünyanın en zengin toprakları üzerindeyiz. Tarihimiz zengin, coğrafyamız zengin. Bu topraklar üzerinde ne varsa hangi dönemden kalmış olursa olsun, hangi uygarlıktan, kimde kalmış olursa olsun onlar bugün insanlığın, geleceğin önünde bize verilmiş olan emanetlerdir. En iyi biçimde koruyarak bunları geleceğe taşımak hepimiz için bir insanlık borcudur ve şimdi biz Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak bu anlayışla çalışıyoruz, gerçekten ortaya güzel bir eser çıktı. Bu konuda Gaziantep Büyükşehir Belediyemizin çok büyük emekleri var. Sayın Başkanın şahsında tüm Gaziantepli dostlarıma teşekkür ediyorum.''

http://basin.kultur.gov.tr/belge/1-95666/dunyanin-en-buyuk-mozaik-muzesi-gaziantepte-acildi-0909-.html

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat