hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Osmanlı'da Ticaret Denizli'nin Ticaret Tarihi Ortaya Çıkıyor

Denizli'nin Ticaret Tarihi Ortaya Çıkıyor

E-mail Print

Laodikya Antik Kenti’nde Pamukkale Üniversitesi tarafından sürdürülen kazı çalışmaları, Denizli’nin ticari bir merkez olmasının 7500 yıl öncesine dayandığını ortaya koydu.

Hıristiyan dininin önemli merkezi olan Laodikya Antik Kenti, sadece antik kalıntıları ile değil, yüzyıllar öncesi yapılan ticaret ve sanayisi ile de günümüze ışık tutuyor. Hıristiyan dini için önemi olan 7 önemli kilisenin bir tanesinin burada bulunmasının yanı sıra, günümüzde ticari ihracatı ile öne çıkan Denizli’nin 7500 yıl öncesinde de bir ticaret merkezi olduğu yapılan kazı çalışmalarının ardından gözler önüne seriliyor.

Laodikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, yaptıkları kazı çalışmaları sonucunda, 7500 yıl öncesinde bölgede sadece tekstil değil, sal ticareti ile birlikte mermer, hububat ve canlı hayvan ticaretinin yapıldığını söyledi. Laodikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı ve PAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celal Şimşek, Laodikya Antik Kentinde yaptıkları kazıların 8. Yılını tamamladığını söyleyerek, “Burada bizim en büyük amaçlarımızdan birisi, yaşayan bir arkeoloji parkı kurmak ve yaşayan bir antik kent müzesini oluşturmaktı. Bu hedefle yola çıktık ve kentle de bütünleştik. Kazılara ilk etapta 2-3 aylık dönemlerle başladık, arkasından 6 aya çıkardık ve 2008 yılında da 12 ay üzerinden kazı çalışmalarını yürütüyoruz. Şu anda Türkiye’nin en büyük kazısı olma özelliğini koruyor. 8 yılda birçok alanda çalışma yaptık. Bu süre zarfından Laodikya Türkiye’de ve dünyada tanınan, gelir getiren, yerli ve yabancı ziyaretçilerin odak noktası haline geldi. Burası Roma İmparatorluk çağında ve erken Bizans döneminde çok önemli özellikleri var. Roma imparatorluk çağında burası bir ticaret, sanayi merkeziydi. Erken Bizans döneminde ise tamamen Hıristiyanlar için kutsal sayılan 7 kiliseden birine sahip olan bir kent. Bununla da ilgili olarak birçok yabancı ziyaretçi buraya geliyor” dedi.

Kazı çalışmalarında önemli buluntuların gün yüzüne çıkarıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Şimşek, “8 yıl içinde, Doğu Bizans kapısı ve surlarının restorasyonunu yaptık, Bizans çeşmesini kazdık ve restorasyonunu yaptık, Suriye Caddesinin 400 metresini ayağa kaldırdık, merkezi hamamın üçte bir kazasını tamamladık, pazaryerinin kazılarını yaptık ve A evi diye adlandırdığımız 2000 m2 üzerine oturan kompleks evdeki kazıları tamamladık. Tapınak A’nın restorasyonu bitti. İki tiyatroda çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

Laodikya Antik Kentinin ticari bir merkez olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Celal Şimşek, “2010 yılı içinde kutsal Laodikya Kilisesini bulduk. Burası İmparator Konstantin dönemine ait bir yer. Çok gösterişli bir kilise yapısı. Anbon kürsüsü ve özellikle dinsel seremonilerin yapıldığı bölümleri ile oldukça önemli bir yer. Buranın özelliği 4. Yüzyılda kutsal haç için Hıristiyan dünyasının Laodikya Antik Kentine gelmeleri, hem de Laodikya konsülünün burada toplandığını düşünüyoruz. 425 yılında İznik’te ki alınan kararlar burada gündeme getirilmiş ve detaylandırılmış diye düşünüyoruz. Kazılarımızla geçmişle günümüz birleştirildi. Dokuma ile ilgili somut verileri ortaya çıkardık. Bugün günümüzden 6 bin yıl öncesine dayanan dokuma tezgahları bulduk. Kentin geçmişini 2300 yıldan 7500 yıla indirdik. Şu anda bakır çağına kadar antik kentten, MS. 7. Yüzyılıla kadar kesintisiz yerleşimleri tespit etmiş durumdayız. Sadece tekstil değil, sal ticareti ile birlikte mermer, hububat, canlı hayvan ticaretinin ön plana çıktığını ortaya koyduk. Günümüzde de Denizli faal bir ticari sirkülasyonu olması bunun yıllarca önceye dayandığını ortaya koyuyor” dedi.

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat