hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Haberler İzmir Bergama Bedesteni Restore Edilecek

İzmir Bergama Bedesteni Restore Edilecek

E-mail Print PDF

Tarihi Eserler, 'Restore Et-işlet-devret' Modeli ile Ayağa Kalkıyor

Vakıflar Genel Müdürlüğü, 'Restore Et- İşlet-devret' Modeli ile Unutulmuş Vakıf Eserlerini Ayağa Kaldırıyor. Bu Kapsamda, İzmir'deki Tarihi Bergama Bedesteni, Bergama Belediyesi'ne 40 Yıllığına Kiraya Verilecek. Bedesten, Belediye Tarafından Kültürel Etkinliklerde Kullanılacak.

İzmir'in Bergama ilçesinde bulunan 16. ve 17. yüzyıllar arasında inşa edilmiş klasik dönem Osmanlı vakıf eserlerinden olan Bergama Bedesteni, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce "Restore et işlet devret" modeli çerçevesinde Bergama Belediyesi'ne 40 yıllığına kiraya verilecek. Şu anda protokol aşamasında olan bedesten, Belediye tarafından kültürel etkinlikler için kullanılacak. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce elde edilen kira geliri ise, vakıf hayır amaçlarına uygun şekilde kullanılacak ve muhtaç aylığı, gıda yardımı, burs hizmetlerine harcanacak.

20 yıldan uzun süre kapalı ve metruk durumda kalmış ve depo olarak kullanılmış olan Bergama Bedesteni, Bergama'nın tarihi ticaret merkezinde yer alıyor. Yapılacak kapsamlı restorasyon ile Bergama Bedesteni eski ihtişamına yeniden kavuşacak.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bergama Bedesten'i gibi yıllar boyunca unutulmuş pek çok vakıf eserini, 'restore et- işlet -devret modeli çerçevesinde ayağa kaldırıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce, İzmir bölgesinde, yıllar boyu harap durumda kalmış vakıf eserler için tek tek projelendirme, restorasyon, restorasyon karşılığı kiralama gibi pek çok çalışma yürütülüyor. Bergama Bedesten'i gibi, bu yıl içinde değerlendirilecek eserlerden bazıları ise şunlar: Tire Bedesteni, Tire Yalınayak Hamamı, Ödemiş Bozdağ Hamamı, Bornova Pınarbaşı Hamamı, Konak Haremlik Selamlık Dairesi, Ödemiş Derviş Ağa Medresesi.

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat