hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Haberler Avrupa'dan İlyas Bey Külliyesi'ne ödül

Avrupa'dan İlyas Bey Külliyesi'ne ödül

E-mail Print PDF

Avrupa'dan Aydın İlyas Bey Külliyesi'ye ödül

Avrupa Komisyonu ve Europa Nostra tarafından Avrupa’da sınır ötesi bilgi ve deneyimi teşvik etme ve somut kültürel mirasın korunmasına yönelik en iyi çalışmaları belirleme amacıyla her yıl düzenlenen Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü / Europa Nostra Ödülleri’ni bu yıl kazananlar belli oldu. 31 ülkeden gönderilen toplam 226 proje arasından 28 proje; "Koruma", "araştırma", "özel hizmet" ve "öğretim, mesleki eğitim ve bilinçlendirme" kategorilerinde ödüle değer görüldü. Bu projelerden “büyük ödül” alacak 6 tanesi, 1 Haziran'da Lizbon'da düzenlenecek törende açıklanacak.

Türkiye’de ve dünyada gömleklik kumaş tasarımı ve üretiminin önde gelen markalarından Söktaş’ın restore ettirdiği Didim’e bağlı, Menteşe Beyliği’nin başkentliğini yapmış Balat’taki Milet Antik Kenti içinde yer alan İlyas Bey Külliyesi de Avrupa’nın kültürel mirasını korumayı misyon edinen Europa Nostra'dan ödül aldı. Anadolu Beylikleri dönemi mimarisinin özelliklerini yansıtan ve Batı Anadolu'nun zengin kültürel mirasında önemli bir yer tutan İlyas Bey Külliyesi “tarihi yapıtların onarım ve korunması” kategorisinde ödüle layık görüldü. Mimar Cengiz Kabaoğlu’nun başkanlık ettiği İlyas Bey Külliyesi Koruma-Onarım, Çevre Düzenlemesi ve Sergileme Projesi, “tarihi yapıtların onarım ve koruması” kategorisinde Türkiye'den ödül alan tek proje oldu. Europa Nostra Ödülü koruma kategorisi jürisi, “külliyenin dokümantasyonundaki yüksek kalitenin ve yapı kalıntılarına yapılan hassas müdahale” nedeniyle bu projeye ödül vermeyi kararlaştırdı. Europa Nostra Ödülü koruma kategorisi jürisi yapının dokümantasyonunu, günümüze ulaşan yapı öğelerinin korunmasını başarılı bularak, 1404 senesinden kalma kompleksin restorasyonuna “araziyle uyumlu ve yöredeki insanlarla kültürlerini birleştirici bir etkiye sahip” yorumunda bulundu.

MİLET ARKEOLOJİK ALANI İÇERİSİNDE

Anadolu Beylikleri döneminde Batı Anadolu'nun güçlü beyliklerinden Menteşeoğulları'nın ilme ve sanata verdiği değerin en önemli simgelerinden biri olan İlyas Bey Külliyesi, Menteşeoğulları'nın son hükümdarı İlyas Bey tarafından 1404’te yaptırıldı. Külliye cami, medrese, imaret, çifte hamam, çarşı gibi birimlerden oluşuyor. Milet Arkeolojik alanı içinde yer alan İlyas Bey Külliyesi’nin onarım ve restorasyon çalışmaları Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nden arkeolog, sanat tarihçisi ve mimarların yer aldığı akademik danışma kurulunun desteğiyle 2011'de tamamlandı.

ÖDÜL TÖRENİ HAZİRAN'DA LİZBON'DA

Kişi ve kurumlarda özel hizmet kategorisinde ise, Allianoi Girişimi ve Allianoi Kazı Heyeti Başkanı Dr. Ahmet Yaraş, ödüle layık bulundu. 2004 yılında kurulan Allianoi Girişimi, dünyanın en iyi korunmuş Roma sağlık kentlerinden biri olan Allianoi'nin, Yortanlı Barajı'nın suları altında kalmaması için uzun yıllar mücadele etti. 2012 yılı ödülleri, Avrupa Komisyonu'nun Eğitim, Kültür, Çok dillilik ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Androulla Vassiliou ve Europa Nostra Başkanı dünyaca ünlü tenor Placido Domingo'nun da katılımıyla, 1 Haziran Cuma tarihinde Lizbon'da yapılacak tören ile sahiplerini bulacak.

http://www.didimhabermerkezi.com/haber-Avrupadan-Ilyas-Bey-Kulliyesiye-odul-1454/

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat