hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Haberler AFYONKARAHİSAR'DA BEDESTEN RESTORE EDİLECEK

AFYONKARAHİSAR'DA BEDESTEN RESTORE EDİLECEK

E-mail Print PDF

AFYONKARAHİSAR'DA BEDESTEN RESTORE EDİLECEK

Tarihi Bedesten Çarşısı’nın restorasyonu için ilk adım atıldı. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’ın öncülüğünde, Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında, çarşı esnafı ve mülk sahipleriyle istişare toplantısı yapıldı.

Devlet-vatandaş işbirliği

2004 yılında projesi çizilerek Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’ndan gerekli izinleri alınan Bedesten Çarşısı’nın restorasyonu, devlet- vatandaş işbirliğinde gerçekleştirilecek. Restorasyon giderlerinin büyük bölümü Afyonkarahisar Valiliği ile Afyonkarahisar Belediyesi, kalan kısmı ise dükkan sahipleri tarafından karşılanacak. Tarihi Bedesten’in restorasyonu için hem fikir olan çarşı esnafı en kısa sürede dernek kuracak. Kurulacak dernekle birlikte oluşturulacak yönetim, restorasyon için daha somut adımlar atabilecek. 2004 yılında kabul edilen restorasyon projesi kapsamında çarşının çatı ve dış cephe iyileştirmeleri yapılacak.

“Acilen el atılması gerekir”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Vali İrfan Balkanlıoğlu Bedesten Çarşısı’na acilen el atılması gerektiğine dikkat çekti. Vali Balkanlıoğlu mülk sahipleri ve çarşı esnafına hitaben, “Bedesten Çarşısı, Afyonkarahisar’ın güzellik abidesi olabilecek iken, yılların ihmali ile şu anda istenilen görüntüyü vermiyor. Restorasyon için sizlere çıkabilecek mali külfetin büyük bölümünü devlet olarak biz üstleneceğiz. Çarşı esnafı olarak bir dernek kurmanız gerekiyor. Kuracağınız dernekle restorasyon için daha somut adımların atılacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Cazibe merkezi olacak”

Restorasyon projesinin 2004 yılında hazırlandığını ve kuruldan geçtiğini hatırlatan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise projenin tamamlanması halinde çarşının muhteşem bir cazibe merkezi haline geleceğine dikkat çekti. Restorasyonun, Bedesten’in ticari hayatına çok ciddi katkılar sağlayacağını belirten Başkan Çoban, çarşı esnafı ve mülk sahiplerine “birlik olun” çağrısında bulundu. Afyonkarahisar Belediyesi’nin ilk kez böyle bir projeye destek olacağını ifade eden Başkan Burhanettin Çoban, Valilik, Belediye ve vatandaş işbirliği ile Bedesten’i yeniden canlandırmayı amaçladıklarını söyledi.

http://www.afyonhaber.com/genel/belediyeler/bedesten-restore-edilecek.htm

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat