hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Saat Kuleleri BALIKESİR SAAT KULESİ (Kocasaat)

BALIKESİR SAAT KULESİ (Kocasaat)

E-mail Print PDF

BALIKESİR SAAT KULESİBalıkesir Saat Kulesi, 1829 yılında Giritli Mehmet Paşa tarafından İstanbul Galata Kulesi’nin benzeri olarak silindir şeklinde yaptırılmıştı. Kocasaat olarak da bilinir. Eski mahallelerin tümünden sesi duyulur ve yüksek yerlerden görülür. Balıkesir'in Dumlupınar Mahallesi'nin girişindedir. Balıkesir Lisesi yokuşunun başlangıcında yer alır. Çapraz karşısında şadırvan bulunmaktadır.

1897 yılındaki deprem nedeniyle yıkılınca, 1901 yılında bugünkü şekliyle yeniden yaptırılmıştır. Kare prizma şeklindeki bina, beyaz kesme taş ile yapılmış ve kabartma işçiliklerle de donatılmıştır. En üst kat kubbe ile örtülmüş ve büyük bir çan eklenmiştir. Buranın hemen altındaki katta ise şehrin dört bir yanına bakan dört saat konmuştur.

İnşaası

Şehrin merkezinde, eski belediye bahçesi içindeki bir yamaç üzerinde bulunan saat kulesini, giriş kapısı üzerindeki kitabeden anlaşıldığına göre, h. 1243 (1827)’de Silistre Valisi Giridî Zade Mehmet Paşa yaptırılmıştır. Galata Kulesi’nin bir benzeri olduğu söylenmektedir.

Saat Kulesi h. 1313 (1897) yılındaki depremde yıkılmış ve mutasarrıf Ömer Ali Bey tarafından 1901 yılında tekrar yaptırılmıştır. 1962 yılında kitabesi onarım görmüştür. 

 

BALIKESİR SAAT KULESİ BALIKESİR SAAT KULESİ

Özellikleri

Saat Kulesi kesme taştan 2x2 m. Ölçüsünde ve yaklaşık 20 m. yüksekliğindedir. Kuleyi enine iki sıra silme gövdeyi üçe böler. Geniş olan orta bölümde “S” şeklindeki küçük konsollar üzerine oturtulmuş dört bir tarafta birer balkon ve ince uzun dikdörtgen pencereleri vardır. Üst bölümde her cephede, yuvarlak kadranlı birer saat bulunur. En üstte ise ahşap direkler üzerine oturtulmuş soğan başı şeklinde kubbeli bir köşkü bulunmaktadır.

Hüdavendigar salnamesinde (h.1325) ve IRCICA’nın arşivindeki fotoğraflarla bugünkü saat kulesi arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Bu da orijinaline uygun bir biçimde yenilendiğinin kanıtıdır. Orijinal kulenin temelleri bugün toprak altındadır.

Balıkesir Saat kulesi 1827 Yılında Silistre valisi Giridi Zade Mehmet Paşa tarafından Galata Kulesi'nin ayni olarak yaptırılmıştır.1897'de büyük zelzelede yıkılmış,mutasarrıf Ömer Ali Bey tarafından bugünkü kule inşa edilmiştir. 1962 de belediye tarafından onarılmıştır.

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat