hd film izle film izle demirdöküm demirdöküm servis bosch servis vaillant servis eca servis ariston servis
 

BEDESTEN

Bedestenler, Kervansaraylar, Hanlar, Çarşılar, Köprüler, Ticarî ve Sosyal Yapılar, Ticaret Tarihi...

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Yollar Evliya Çelebi'nin 'yol'u bulundu

Evliya Çelebi'nin 'yol'u bulundu

E-mail Print PDF

Caroline Finkel - Evliya Çelebi'nin yolundaOsmanlı tarihçisi ve yazar Caroline Finkel, Evliya Çelebi'nin "Seyahatname"'sinde anlattığı at yolunun rotasını çıkardı.

Caroline Finkel, Yalova-Kütahya hattında, "Evliya Çelebi Yolu" adıyla atlı gezi rotası oluşturduklarını söyledi.

Finkel, İstanbul Şehir Üniversitesinin Altunizade Yerleşkesi'nde düzenlenen "Bir Dünya Gezgini: Evliya Çelebi" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, 2009 yılının sonbaharında evliya çelebi'nin rotasını izleyerek, Yalova Kütahya hattında arkadaşlarıyla 6 hafta süren atlı bir gezi yaptıklarını dile getirdi.

Yolculuğun Altınova ilçesi Hersek köyünden başladığını ve Kütahya'nın Simav ilçesinde sona erdiğini ifade eden Finkel, "Evliya Çelebi Yolu" adıyla atlı bir kültür turizm gezi rotası oluşturduklarını söyledi. Finkel, "Türkiye'nin bir başka yüzünü dünyaya gösterdik. Evliya Çelebi, Türkiye için önemli sembollerden biri" dedi.

Sürdürülebilir turizme katkı sağlamayı amaçladığını ifade eden Finkel, Evliya Çelebi'nin seyahat ederken izlediği rotayı yürüyerek, ata binerek ve bisiklet kullanarak izlemek isteyenler için rehber niteliğinde bir de kitap hazırladığını ve kitabın bir süre sonra piyasaya çıkacağını söyledi.

Evliya Çelebi'nin 1659'dan Bursa'dan Çanakkale'ye gerçekleştirdiği seyahatin rotasını takip ederek bir gezi rotası daha oluşturmak istediğini belirten Finkel, Türkiye'nin kültür yollarına bir yenisini daha eklemeyi hedeflediğini kaydetti. AA

 


nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat gebze evden eve nakliyat